Ústí nad Labem – Auton to zabalil! Jeden ze dvou autorizovaných škodováckých servisů a prodejců vozidel v Ústí oficiálně skončí 31. července.

Zákazníci už se ale do všebořického autosalonu se servisem nedostanou. „Radši jsme činnost zastavili sami, než bychom došli ke krachu,“ vysvětlil majitel společnosti Jan Dušek.

„Telefony jsme nechali přesměrovat do Autocentra Elán, které je o deset kilometrů dál. Zákazníky, kteří u nás měli uskladněné třeba pneumatiky, jsme o změně včas informovali,“ doplnil Dušek.

Telefonní spojení na nonstop servis Autonu stále platí. Na telefonním čísle ovšem zákazníci zjistí už jen to, že společnost vozidla do servisu nepřijímá. „Posledního zákazníka jsme přijali a vyřídili už 30. června,“ poznamenal majitel společnosti.

Původně chtěli provozovnu zgruntu rekonstruovat, ale náklady byly příliš vysoké. „Prodali jsme firmu i s jejím sídlem, co bude s budovou nyní, je věcí nového vlastníka,“ zakončil Jan Dušek.

Motoristé jsou z ukončení činnosti Autonu většinou zaskočeni. „V úterý jsem do servisu volal a řekli mi, že končí. Nechtěl jsem tomu věřit a jel se tam podívat. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím,“ divil se Martin Meissner.

Od svého vzniku v roce 1993 nabízel Auton široké spektrum motoristických služeb od prodeje vozů, zprostředkování leasingu, či pojištění, prodeje náhradních dílů a příslušenství až po záruční i pozáruční servis a opravy vozů, půjčování náhradních vozidel, či provozování pohotovostní non–stop služby. S tím je teď konec.

Někteří Ústečané přitom ještě pamatují Mototechnu, kterou tam Auton vystřídal. Zatímco dříve před ní stávala fronta na nedostatkové škodovky i přes noc, nyní zeje objekt prázdnotou.

Obchoďák neprošel

Nevyšel ani plán Autonu na stavbu obchodního centra, s potravinami, drogerií, lékárnu a dalším drobným zbožím. Jeho součástí mělo být i parkoviště pro zákazníky s 225 místy. Firma slibovala vytvořit téměř 80 pracovních míst, ale plán ztroskotal na špatné dopravní situaci v místě.

Co je ale katastrofou pro jedny, může těšit jiné. Zatímco řidiči hledají nový autoservis a potenciální zákazníci se poohlížejí, kde koupit nový vůz, Okim, nyní jediný autorizovaný serviz vozů Škoda v Ústí, se těší z přílivu nových klientů.

Přelévání zákazníků

„Na nové zákazníky jsme dobře připraveni. Už teď nám jich přijde denně průměrně o osm víc než dřív,“ pochvaloval si současnou situaci jednatel Okimu Stanislav Havlata.

Dle jednatele servisu a autosalu sídlícího u Zimního stadionu, tedy nedaleko Autonu, se jedná především o bývalé zákazníky všebořického servisu, kteří často volají s dotazy, zda mohou jezdit k nim do Okimu.

Zvýšený zájem si vyžádal také posílení prodeje i servisu. „Abychom vyšli lidem vstříc, přijali jsme do servisu deset nových mechaniků,“ zdůraznil Stanislav Havlata.