Atrium magistrátu otevře Ústí už v srpnu. Jeho rekonstrukce a modernizace přitom měla trvat až do konce září.

Otvírat veřejnosti jej město chtělo dokonce až někdy v půlce října. Práce ale pokračují oproti původním odhadům rychleji.

Ústeckému deníku to potvrdil Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora. „Já jsem velmi rád, že se nám podařilo práce urychlit, protože Ústečané měli stížené podmínky při průchodu do úřadu městského obvodu nebo podzemních garáží.“

Renovace sítí

Práce v atriu začaly letos v lednu. Stavební firma je prováděla po částech. Tak, aby se Ústečanů dotkly pokud možno co nejméně. Hlavně tedy v přístupu na úřad centrálního městského obvodu a podobně.

„Během rekonstrukce dělníci museli odstranit zeleň, provést demolici kamenných záhonů, rozebrat kamenné obklady, konstrukci fontány, nebo poškozenou dlažbu,“ vypočítávala Ivana Solničková z kanceláře primátora.

Atrium postupně získalo nové odvodnění, rozvod vody pro napojení fontány, zavlažovací systém i rozvod elektrozařízení, včetně nových míst pro odběr vody a elektřiny v případě pořádání kulturních akcí. Opravy se samozřejmě dočkal i strop podzemních garáží. Tím totiž za deště do sklepních prostorů silně zatékalo.

Nyní už je hotová větší část atria. Dělníci osazují zeleň, ve zbývajících částech dvorany dokončují zbývající stavební práce.

Fontána s kulturou

Obnovují samozřejmě i fontánu, která celý prostor zvlhčí. Nad hladinou fontány vyroste pódium. Právě na něm hodlá město umožnit pořádání kulturních představení. Nakonec tu přibudou lavičky a ozvláštnění v podobě speciální časomíry, jež má zvukově hlásit přesný čas.

Rekonstrukce atria pak vyjde na necelých 32 milionů korun. Financování je ovšem v rámci integrovaného plánu rozvoje města (IPRM), a z ústeckého rozpočtu je z celkové částky za opravu spolufinancováno pouze 7,5 procenty, tedy 2,7 milionu korun. Tuto veřejnou zakázku pak provádí společnost Komastav DS.

Ústečané, jež redaktoři Deníku oslovili, předčasné otevření vítají. „No konečně, pěkně mě to otravovalo, člověk to musí všude obcházet a když se belhá o ještě holi, nic moc,“ svěřila se seniorka Karolína Švarcová.

„Lavičky se hodí. Doufám, že atrium bude důstojným propojením Lidického a Mírového náměstí.“
Otevření atria se tak, podle Řeřichy, blíží mílovými kroky. „Já věřím, že na slavnostní otevření atria budeme moci Ústečany pozvat už příští měsíc a že je určitě na co se dívat.“