Pohoda u moře. A nejlépe letecky. Tak si mnoho rodin představuje ideální letní dovolenou.

Pro některé to ale může být téměř nedosažitelné. Narazila na to Ústečanka Lenka Strnadová. „Náš syn je pro cestovní kanceláře nepřekonatelný problém. Budou mu čtyři roky a má zdravotní postižení. Nedokáže sám sedět, což je třeba v letadle asi neřešitelné,“ vyprávěla Lenka Strnadová.

Že by to mohl být takový problém, ji ani nenapadlo, dokud nezačala obíhat cestovní kanceláře.

„Byla jsem ve dvou cestovních kancelářích a nikde se s něčím podobným nesetkali. V jedné mi na naléhání poradili vzít do letadla autosedačku,“ vyprávěla Ústečanka.

To je ale nemožné z důvodu bezpečnosti. Letecké společnosti nechtějí riskovat. „Bezpečnostní předpisy nedovolují, aby čtyřleté dítě bylo umístěno během startu/přistání v autosedačce,“ upozornila Vlaďka Dufková ze společnosti Travel Service, která zajišťuje většinu letů z ČR.

Redaktor Deníku se proto vydal s Lenkou Strnadovou do dalších cestovních kanceláří (CK) zjistit, jestli jsou na takové situace připraveni. V žádné ze čtyř navštívených to ovšem rovněž ještě neřešili. Nejčastěji také radili právě autosedačku.

„Vyberte si konkrétní destinaci a detaily zjistíme později,“ navrhoval většinou personál cestovních kanceláří a agentur.

To se ale mamince čtyřletého Honzíka nechce, bojí se, že by po zaplacení dovolené mohla zjistit, že se na místo vůbec nedostanou.
Odpověď jsme proto hledali u Svazu tělesně postižených v České republice, Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR i asociaci cestovních kanceláří. S takovou situací se ale prý nesetkali nikde.

Možná řešení jsou tak, zdá se, pouze dvě. Z nich se přitom jen jedno ukazuje jako rozumně proveditelné.

Nechat malého Honzíka v autosedačce, ale při startu a přistání ho posadit do klasického sedadla tak, aby ho mohli rodiče po nezbytně nutnou dobu přidržovat.

Druhé řešení, které navrhovala Vlaďka Dufková z Travel Service, je totiž poměrně složité a finančně nákladné. Pokud dítě nemůže samostatně sedět, muselo by ležet.

„Podle předpisů ale musí ležící člověk být v letadle přepravován na tzv. stretcheru, což vyžaduje speciální úpravu letadla. To by znamenalo vymontovat sedačky v letadle a zakoupit více letenek,“ řekla Vlaďka Dufková. Podle informací Deníku by mohlo být letenek potřeba až 9.

U postiženého člověka je prý navíc nutné potvrzení od lékaře, že je schopen „transportu“. A rovněž je zapotřebí informace, zda postižený vyžaduje lékařský doprovod.

CO SI O PROBLÉMU MYSLÍTE? Pište nám své příspěvky níže do diskuze!