Pikantní na tom je, že na samém jeho závěru si jejich vedoucí Jiří Bartůněk z katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP jako téma závěrečných prací vybral malbu aktu.

Proč právě takovou intimnost?

„Moje milé studentky o něj projevily zájem. Malba aktu je obecně považována za vrchol výtvarné dovednosti – tedy alespoň v tom tradičním akademickém duchu, který formálně využívá některé modernistické postoje,“ říká.

„Chtěl jsem je zbavit všech obav z tohoto vrcholného „artistického“ výkonu a umožnit jim luxus autentické, nezprostředkované tvorby s možností překonávat osobní výtvarná klišé a limity.“

V současné době jsou výsledné výtvory k vidění ve foyer auly rektorátu ústecké univerzity. Jedním z vystavujících je i Eliška Večerková.

„Nemám tam ten nejzdařilejší, je tam vystavený takový šedivý obraz,“ směje se. O malování nahého statisty pikantně vypráví: „Zprvu jsme nevěděly, kde se u něj postavit. Všechny dámy se nejdříve nahrnuly dopředu, ale myslím, že snadnější malba aktu se provádí spíše ze zadních pozic,“ tvrdí. Podle ní se na začátku všechny frekventantky nahému smály, ale později jim to už tak nepřišlo. Figuranty jim dělali mladík, starší muž a žena. „Na namalování aktu jsme měly zhruba 3 hodiny.“

Večerková je jednou z 16 účastnic kurzu, který bude na podzim pokračovat již pátým semestrem. Zprvu kurz navštěvovali i muži, ale postupně odpadli.
Mluvčí univerzity Jana Šiková uvedla, že se při instalaci obrazů na výstavním místě zeptala jedné dámy z kurzu, jak je možné, že jsou v něm jen samé ženy. „Usmála se a bez rozmýšlení mi odpověděla: „Chlapi nám prostě nestačí!“

Co Večerkové kurz přinesl? „Naučila jsem se dívat na věci jinak, bylo to rozhodně obohacení,“ tvrdí. Podle ní se sešla úžasná parta lidí, co se zajímají o umění.

O dvouleté studium na UTV je podle Šárky Korfové, vedoucí Univerzitního poradenského centra, čím dál tím větší zájem.
„V minulém dvouletním cyklu jsme měli 300 účastníků, nyní evidujeme už 500 přihlášek,“ sdělila.

Kapacity kurzů jsou omezené, žadatelé se dostávají do pořadníku. Do zimního semestru se podle Korfové mohou lidé přihlásit do 13. srpna.