Investovaly se dva miliony, ale nic se nezměnilo. Tak někteří vnímají před půl rokem nainstalovaný bezpečnostní systém s turnikety u vrátnice budovy krajského úřadu.

„Kdyby to bylo na základě nějakého fyzického napadení politiků nebo úředníků, tak neřeknu. Takto to jsou ale vyhozené peníze,“ řekl natvrdo před budovou kraje místní, který si však nepřál být jmenován.

Nelíbilo se mu, že se chtěl před nedávnem dostat do 7. a 8. patra, kde sídlí vedení kraje, a ani nedostal kartu, bez níž se nahoru výtahem nedostane.

Člen ochrany s ním šel s kartou až k výtahu, projel s ní čtecí zařízení a až poté se návštěvník dostal tam, kam chtěl. „Přijde mi to jako ve vězení,“ přemítal.

Osvědčené karty

To však odporuje Rytířově tvrzení, že každý návštěvník po svém ohlášení v recepci obdrží čipovou identifikační kartu, která slouží pro průchod turniketem a pro obsluhu výtahu do některých podlaží.

Podle vyjádření ředitele krajského úřadu Milana Zemaníka se moderní systém evidence docházky i návštěv plně osvědčil a úřad neobdržel žádné stížnosti na fungování systému karet.

O úpravě bezpečnostních opatření rozhodlo po dohodě s Hasičským záchranným sborem vedení úřadu. Podle vedoucího tiskového oddělení kraje Zdeňka Rytíře systém slouží k přesné evidenci a pohybu návštěv v budově.

„Primárně tento systém zvyšuje bezpečnost, například v případě nutnosti evakuace budovy je přesný přehled o přítomných návštěvnících,“ zní jeho stanovisko.

„Avizovalo se, že půjde o bezpečnostní opatření, ale ta se očividně nedodržují. K čemu tedy jsou?“ podivuje se nad systémem, v němž si u vchodu někdy ani neověřují totožnost dané osoby, Ústečan Karel Novotný. „Přijde mi zvláštní, že člověk dorazí na vrátnici, řekne jakékoliv jméno a jde nahoru,“ dodává.

Rozšíření

Krajský úřad má nyní tři budovy. „Docházkový systém (elektronická evidence docházky) pro zaměstnance je ve všech budovách, turnikety jsou zavedeny pouze v hlavní budově, ale počítá se s jejich umístěním i do zbývajících dvou budov,“ informoval Rytíř. Tedy další investice.

Je zajímavé, že budova magistrátu naopak funguje bez jakýchkoliv omezení. „Jsme veřejná budova s poměrně širokou úřední dobou, proto je ústecký magistrát volně přístupný,“ vysvětlovala Ivana Solničková z tiskového oddělení.

Souhlasíte se zavedením identifikačních karet na krajském úřadu? Hlasujte!