Ústecký primátor Jan Kubata (ODS) si nechal poslat fakturu za pobyt v Karlových Varech. Byl totiž jedním z hostů na Mezinárodním filmovém festivalu, ubytovaným v hotelu Savoy za sponzorské peníze elektrárenského gigantu ČEZ.

Spolu s hejtmankou Janou Vaňhovou (ČSSD) a dalšími politiky. Po zveřejnění této skutečnosti se ovšem strhla docela pěkná mela.

„Na tom, že mne organizátoři filmového festivalu na tento festival pozvali, nespatřuji nic nepatřičného,“ uvedl Kubata ve svém vyjádření. „To, že výdaje za ubytování hostů, mimo jiné, platí sponzoři, v tomto případě ČEZ, mi připadá standardní, koneckonců se domnívám, že festival jiné než sponzorské peníze nemá.“

Opoziční zastupitelé záležitost většinou nekomentovali. „To, že si to pan Kubata zaplatil, mu slouží ke cti,“ řekla například Květoslava Čelišová (KSČM).

„Ale ten trend sponzorování je takto nastaven. Po roce prostě 1989 nikdo neuvedl do života dostatečné kontrolní mechanismy a dnes už to asi nejde nijak ovlivnit. Je to důsledek toho všeho, není to o politicích, ale o lidech.“

Sám Kubata k tomu dál napsal, že podle jeho zkušeností se problémem, selháním či aférou stává pouze to, co novináři takto označí.

„Protože nechci být součástí žádné aféry, byť v mých očích zcela nesmyslné, požádal jsem ČEZ o vystavení faktury za ubytování a tuto fakturu jsem obratem ČEZu uhradil, což jsem připraven bez problémů doložit,“ dodal s tím, že to považuje za uzavřené a dál se nechce vyjadřovat.

Další aktérka této mediální polízanice, hejtmanka Ústeckého kraje Vaňhová, se zatím nevyjádřila.

Ačkoliv má stejný problém, jako ústecký primátor, zatím se k tomu nevyjádřila. Jak k tomu vysvětlila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí kraje, hejtmanka je touto dobou v Číně. „K celé věci se vyjádří až příští pondělí,“ řekla.

Primátor Kubata jinak už za pobyt v Karlových Varech zaplatil. Ubytování a další za více než 21 tisíc korun mu ovšem vyfakturovala promotérská firma 4U Production, jež tyto věci pro Mezinárodní filmový festival zajišťuje.

Při otázce, zda by tato záležitost mohla zasáhnout do rozhodování o stavbě nové elektrárny v Úžíně, Kubata odkázal pouze na své prohlášení s tím, že se k tomu dál už nechce vyjadřovat.

Samotná elektrárenská společnost ČEZ odmítá, že by snad politiky na festival zvala a něco jim platila. „Pozvání ani úhradu ubytování na festival pro jakékoliv politické představitele neposkytujeme,“ napsal kategoricky serveru Aktuálně.cz mluvčí elektrárenského gigantu Martin Pavlíček s tím, že se politici zřejmě spletli.

„Na oficiálním pozvání je i logo ČEZ, tedy hlavního sponzora festivalu. Tak to možná někteří tak pochopili.“

Festival vydal na ubytování podle dostupných informací na 40 milionů korun. Celkově hospodaří s částkou 135 milionů, z toho 30 milionů činí dotace z rozpočtu ministerstva kultury, 8 milionů vyplácí město Karlovy Vary a zbytek od sponzorů.

Největší je samozřejmě ČEZ, který se také zavázal, že v příštích čtyřech letech poskytne karlovarskému festivalu částku 88 milionů korun.

V hotelu Savoy, kde byl Kubata ubytovaný, nejlevnější pokoj pro dva stojí asi 4 tisíce korun. V hotelu Pupp, kde byli ubytováni další hosté z politiky, přes 6 tisíc korun.

Je využívání promo darů a bezplatných pobytů politiky podle vás nemorální? Hlasujte!