Tak strávil přednarozeninové odpoledne Antonín Kovář z Ústí nad Labem. Že na tomto programu není nic až tak zvláštního?

Nebylo by, kdyby ho ovšem neabsolvoval nejstarší Ústečan. Včera se v plné svěžesti dožil 103 let.

„Jak to zvládl? Docela dobře. Unavená jsem byla spíše já,“ smála se Eva Urbánková, jeho dcera, lékařka, která otce doprovázela. „I oba taxikáři, kteří nás vezli tam a zpátky, vůbec nechtěli věřit, že je mu tolik let. Až na bolavé nohy je na tom tatínek zdravotně dobře a pořád mu to skvěle myslí,“ dodala bývalá dlouholetá šéfka ústecké neurochirurgie.

Na jubilantovi nebyla znát únava ani včera. Ve svém minibytečku v Domově pro seniory na Stříbrníkách, kde už tři roky žije, vítal gratulanty usměvavý, čerstvě oholený a elegantně oblečený.

S chutí si s nimi přiťukl sklenkou červeného vína a pochutnával si na slaných i sladkých zákuscích, které mu dcera připravila. A nepohrdl ani dortem od ředitelky domova Anny Pivové.

Pivová podotkla, že oficiální oslavu se všemi obyvateli chystají na příští pondělí v rámci Anenské pouti, kterou tu každoročně pořádají. „Už se těším, oslavy já mám rád,“ řekl muž, který si letos v únoru nenechal ujít ani domovský ples a tanec s ředitelkou.

Protože už hůře chodí, jeho hlavní zábavou je dnes televize. Jako bývalého aktivního sportovce ho zajímají samozřejmě nejvíce sportovní pořady. „Hokej a fotbal. Na tenis jsem se teď nedíval, neměl jsem čas,“ tvrdil muž.

Donedávna si dokonce vedl své vlastní výsledkové tabulky. „Letos už ne, prý neměl dostatečně velký formát papíru, aby mohl tabulky vyrobit. Tatínek vždycky přesně ví, co potřebuje a trvá na tom. Třeba teď chtěl notýsek bez linek a když jej v hypermarketu nenašel, tak se o něm vyjádřil, že je to mizerný obchod,“ vzpomněla jeho dcera.

Kromě sportu nejstarší Ústečan miluje i muziku. Sám v minulosti ovládal 10 hudebních nástrojů, měl i vlastní kapelu, kterou pojmenoval po sobě Kovář. Vystupoval s ní různě po Ústí, hlavně v Neštěmicích, kam se v mládí s rodiči přistěhoval z rodné Cerekvice na Litomyšlsku.

Recept na dlouhověkost nám Antonín Kovář bohužel nedal. Sice nikdy nekouřil a ani alkoholu nijak neholdoval, ale v jídle se nijak neomezoval a ani teď tomu není jinak. Miluje prý třeba vepřo, knedlo, zelo.

„Muži v jeho rodině se nijak vysokého věku nedožili. Asi to má po ženské větvi, jeho babička i maminka se dožily 96 let a sestra dokonce 98,“ míní Eva Urbánková.

Antonín Kovář si věkové prvenství v Ústí drží suverénně. Druhý v pořadí, také muž, je o čtyři roky mladší. „Podle informací z Metropolnetu se nejstarší Ústečan narodil v roce 1907 a druhý až 1911,“ potvrdil starosta centrálního městského obvodu Václav Verner.

Ale v Česku zdaleka nejstarší není. Česká správa sociálního zabezpečení podle Kamila Vařeky, ředitele odboru komunikace, vyplácí důchod 5 ženám narozeným už v roce 1903, tedy stosedmiletým.

O rok mladších žije v republice 7, z toho 6 žen a 1 muž, o dva roky 12, opět většinou, 11, žen a o tři roky dokonce 25 seniorů, 21 žen a 4 muži. Stejného věku jako Antonín Kovář je pak ještě dalších 48 obyvatel České republiky, 42 žen a 6 mužů.

Důchodců, kteří dovršili 100 a více let je v Česku celkem 686. „Nejvíc sto a víceletých lidí žije v Praze (119) a v Jihomoravském kraji (103), naopak nejméně (10) v kraji Karlovarském,“ informoval Vařeka.

V Ústeckém kraji jich správa sociálního zabezpečení eviduje 29. Opět převažují ženy, kterých je 23, mužů jen 6.