Spolujezdec v autě na vedlejší silnici se naklání, co mu pás dovolí. „Zprava dobrý,“ mohla být jeho poslední slova.

Řidič brzdí na poslední chvíli, když projíždím kolem. Výmluvným gestem se mi omlouvá.

Naštěstí jsem s autem z vedlejší už trochu počítal a jízdu tomu přizpůsobil.

Mít nervy na pochodu jako mnoho řidičů, asi už bych vystupoval a hrozil rozbitím ciferníku. Je mi ale jasné, že za incident řidič zmíněného vozu nemohl. Z každé strany křižovatky na Skřivánku někdo vtipně zaparkoval a výhled z křižovatky tím prakticky znemožnil.

Každodenní chléb

Bezohlednost, spěch a stres jsou ostatně každodenním obrázkem nejen na ústeckých silnicích.

Rychlá zastávka na uklidnění a vyrážím dál odpolední ústeckou zácpou. Většinu řidičů už evidentně nerozhází. Na zácpy a uzavírky si snad již zvykli. Soudě alespoň podle rychlosti, jakou kličkují z pruhu do pruhu. Blinkr? Pro mnohé zbytečnost. A že plná čára není zeď, ví už i naprostý začátečník.

Pokračuji přes Severní Terasu, kde mi jen deset metrů od „přechodu smrti“ přebíhá před autem odhadem pětadvacetiletá slečna.

Při brždění si ještě stihnu poklepat na čelo s otázkou, jak může být tak lehkomyslná. V odpověď si na čelo klepe i ona, snad aby ukázala, že již svůj život prožila, jak měla v plánu a může se klidně nechat přejet.

Sebevražední chodci

Podobně nejspíš smýšlejí i davy chodců, kteří se vrhají pod kola projíždějících aut pod viaduktem u hlavního nádraží. Nejinak je tomu ale i ve Všebořicích, kde se nad silnicí tyčí dva nadchody.

Lidé je však používají jen zřídka. Poražená značka u nedalekého ostrůvku nutnost používání nadchodů přitom ještě umocňuje.

Silnice tam také za moc nestojí. Díry nejsou ve vozovce vidět, ale přes nespočetněkrát záplatovanou silnici auto skáče jako po polní cestě. Člověk má co dělat, aby stihl sledovat nerovnosti, poblázněné chodce a ještě okem mrknul na protijedoucí řidičku, která má evidentně co dělat, aby udržela telefon v ruce.

Na rozsvícení světel jí už pochopitelně volná ruka nezbyla. Se svícením si ostatně mnoho řidičů těžkou hlavu nedělá.

Po návratu zpět do centra začíná doprava ještě houstnout a v Přístavní ulici se začínají tvořit dlouhé fronty. Kličkovat mezi kamiony na Pražské směrem do Lovosic také není žádný med. Zlepšení dopravní situace v krajském městě je navíc v nedohlednu.

Dnešním dnem se k dopravním komplikacím přidá i oprava okružní křižovatky Hvězda. Ta bude trvat až do konce srpna.