Už máme té šikany plné zuby. Takhle se k nám přece celníci nemohou chovat. Budeme se bránit u soudu.

Tato slova padají z vietnamských obchodníků z Petrovic. Příslovečnou poslední kapkou se měl stát čtvrteční incident na zdejší tržnici u marketu, kde prý celníci měli vyprovokovat násilný střet s několika vietnamskými stánkaři.

To Ústeckému deníku řekl Nguyen Tan, předseda místního sdružení Svazu Vietnamců v České republice. „Celníci se k nám chovají hnusně, například třikrát bezdůvodně obvinili jednoho z nás, že má zbraň a hned mu dali pouta a odvedli ho!“ popisoval Nguyen. Při provádění kontrol na tržnici podle něj celníci vystupují zupácky a užívají doslova gestapácké metody.

Situace se rvačkou vyhrotila právě minulý týden ve čtvrtek. Stánkaři jsou rozloženi v podstatě ve všech částech Petrovic. Největší prodejní místa jsou u marketu a druhé u restaurace v letadle. Incident se odehrál právě u marketu.

Jiří Nejedlý, mluvčí ústecké celní zprávy, vysvětlil, že kolem poledne prováděli kontrolu na tržnici Pema v Petrovicích, zaměřenou na ochranu spotřebitele, případně na skladování a prodej zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví. Jinými slovy šli po kopiích značkového zboží.

„Při kontrole jedné z provozoven došlo nejprve k verbálnímu a poté i fyzickému napadení kontrolní hlídky prodejci,“ popsal Nejedlý. Hlídka se samozřejmě bránila.

„Jeden ze zasahujících celníků utrpěl poranění oka, druhý drobná poranění v podobě několika škrábanců. Po ošetření oba příslušníci dokončili službu bez pracovní neschopnosti,“ popsal s tím, že příslušníci celní správy na prodejce podali trestní oznámení. Celní správa si při střetu vyžádala asistenci cizinecké policie.

Cizinecká policie pak přijela, aby zajistila veřejný pořádek. „Vietnamci prý napadli celníka. Když jsme ovšem přijeli na místo, už bylo po všem. Přijela i hlídka republikové policie z Libouchce, zdejší oddělení to teď řeší, řekla Eva Jaklová, mluvčí cizinecké policie.“

Podle Jarmily Hrubešové, mluvčí krajské policie, skutečně hrozí 4 roky vězení jednomu z cizinců. „Incident vyšetřujeme jako trestný čin násilí proti úřední osobě. Toho se měl dopustit cizinec, který napadl člena hlídky celní správy a přivodil mu lehké zranění na obličeji.“
Výsledky kontroly? Celníci v prodejně v krabicích vedle regálu a před prodejnou odhalili 143 kusů obuvi, u níž mají podezření, že porušuje některá práva duševního vlastnictví. Tedy jsou to falzifikáty.

„Zboží je označeno způsobem stejným nebo zaměnitelným s registrovanou ochrannou známkou Crocs,“ dodal mluvčí celníků Nejedlý. „Škodu způsobenou majiteli ochranné známky odhadujeme na skoro 150 tisíc korun.“

Kontroly na příhraničních tržnicích celníci provádějí pravidelně. Prodejci z příhraničních tržnic se ale přesunuli z větší části do kamenných obchodů ve městech. Ty celní zpráva kontroluje téměř každodenně.

Vietnamci přesto trvají na svém. „To přece není možné, už to tak nenecháme. Na takové chování nemají právo,“ poukazoval jejich předseda Nguyen. „Na všechno máme důkazy. V pátek jsem byl v Petrovicích, kde jsem viděl videozáznamy i fotografie. Už jsme kontaktovali našeho advokáta, aby připravil trestní oznámení.“

Místní lidé z Petrovic si na Vietnamce nijak výrazně nestěžují. Alespoň ne ti, jež oslovil Ústecký deník. Eva Soukupová vzpomínala, že s Vietnamci v podstatě problémy nejsou.

„Se starou partou ne. Bývaly většinou s těmi, co přijeli zvenčí. Vždycky přijeli, udělali skandál a odjeli. Samozřejmě ne všichni, vždycky je to o lidech, ne o celé skupině.“

Její slova zčásti potvrdil i starosta obce Zdeněk Kutina. „Soužití s místními obyvateli je myslím většinou bez vážných potíží. Nezaznamenal jsem žádný větší konflikt,“ potvrdil Kutina.

„Pouze někteří mají problém s platební morálkou za pronájem obecních prostorů, musíme je upomínat, nakonec ale vždy zaplatí. Také by to chtělo více kontrol na kvalitu zboží. Jinak to celkem funguje,“ dodal Kutina.

Vietnamští obchodníci požádali o pomoc také Centrum na podporu integrace cizinců v Ústeckém kraji. „Komunita nás oslovila se žádostí o pomoc s tím, že celníci se k nim nechovají dobře,“ potvrdil Jan Kubíček, vedoucí centra.

„Zatím tedy nemáme přesnější informace. Viděli jsme nějaká videa a fotografie, ale nemohu to více komentovat. Alespoň do doby, dokud se neuskuteční jednání mezi Vietnamci a celní správou, kde bychom měli vystupovat jako prostředníci,“ doplnil Kubíček s tím, že schůzka je naplánována na páteční dopoledne.