„Vypadá to zde stále jako ta nejsprostší periferie,“ zhodnotil Ústečan Petr Hoffmann.

Jak Forum, tak zrekonstruovaná komunikace jsou v provozu teprve od listopadu minulého roku, nová je tedy i zdejší zeleň. Zahradníci se tu ale zřejmě činili poprvé a zatím naposledy při jejím budování.

„Od jara to tu určitě nikdo neošetřoval,“ řekl po obhlídce situace znalec Marek Hanuš.

Je to o to absurdnější, že „okrasný“ zelený pruh „zdobí“ stavby vzniklé nemalými náklady, víc než miliardové Forum a bezmála dvousetmilionovou Malou Hradební ulici. Že by na údržbu zeleně už nezbylo?

Město přiznalo, že kritika je oprávněná. Tvrdí ale, že na jeho adresu patří pouze částečně. Předmětné pozemky jsou podle Ivany Solničkové z ústeckého magistrátu ve vlastnictví města jen zčásti a zčásti jsou firmy Multi Veste Czech Republic, investora Fora. Zhruba prý tak půl na půl.

Solničková uvedla, že na místo hned vyslali magistrátní pracovníky, kteří zjistili oprávněnost stížnosti a zajistí v co nejkratším možném termínu nápravu. Současně podle ní upozorní centrální městský obvod, aby k témuž vyzval rovněž vlastníka druhého pozemku.

Šéf Fora Petr Panchartek nejprve ujišťoval, že jejich části jsou v pořádku, že o jejich údržbu dbají. Posléze nicméně připustil, že jim něco utéct mohlo, protože dvojí vlastnictví pozemků v této lokalitě je složitější. „Dohodneme se s městem a z toho našeho, pokud tam plevel skutečně bude, tak ho odstraníme,“ slíbil i Panchartek.

Hanuš ovšem říká, že je to už pět minut po dvanácté. „Pcháč oset, kterého je tu nejvíce, teď právě semení. Statisíce semen odtud létají do širokého okolí a to je špatné. Tento plevel se musí sekat těsně po odkvětu, aby semena nestihla dozrát a nezamořovala dál vše kolem,“ informoval.

A nejde podle něj jen o pcháč, ale i o další druhy plevelu. „Je jich tu pestrá přehlídka,“ dodal. Některé plevelné rostliny už zahalují i nedávno vysazené stromky.

„Pan primátor se neustále všude chlubil, jak úsporný systém údržby zeleně skvěle funguje… A magistrát vydává tisková prohlášení, jak se vše operativně řeší… Přesto tráva a plevel roste pořád výš a výš,“ povzdechl si Petr Hoffmann. Krajské metropoli to podle něj v každém případě dělá „skvělou“ vizitku.