Na Vánoce i Nový rok, na Velikonoce, ale třeba i k volbám zahrádku krášlí, upravuje. Jenže vandalové mu ji pak ničí, zloději výzdobu kradou. Nedávno zmizel od jezírka v zahrádce sádrový čáp.

Ne ledajaký – školník ho dostal k 50. narozeninám. Mrzí ho to, ale nevzdává se. „Chci, aby se tu lidem líbilo,“ vysvětlil. Popsal, jak se u zahrádky v Londýnské ulici zastavují rodiče i děti, jak mají radost. Malá oáza lidového umění u rušné křižovatky zaujala i Miloše Michálka, uměleckého pedagoga Univerzity J. E. Purkyně (UJEP).

„Asi pět let zahrádku fotím, mapuji změny, které se tu odehrávají. Už jsou to stovky fotek, vystavené jsem je měl před třemi roky v Praze v Senátu a poté i v rektorátu UJEP,“ ohlédl se profesor Michálek. Projekt nazval Česká zahrádka. „To, že lidi zahrádku obdivují, i ničí, jsem připomněl v Senátu. Vyjadřuje to českou povahu, náš vztah k umění. To školníkovo je uměním lidovým,“ tvrdí Miloš Michálek.

„Je zábavné ho sledovat. Třeba před pár lety k volbám tu měl vodníka s prutem. Představoval politiky, kteří před volbami loví lidi na sliby jako na udičku,“ smál se Miloš Michálek. Na snímku školník Soumar se snímkem ukradeného čápa.