Kam až půjde voda? Podobné myšlenky se musely honit obyvatelům Trmic majícím své domy poblíž Bíliny, která se v noci na pátek po prudkých lijácích náhle rozvodnila.

„Od tří hodin ráno jsem vzhůru, protože jsem z obav raději kontroloval výšku hladiny vody,“ řekl Deníku Václav Matouš z Koštova. Dům, v němž bydlí, totiž těsně sousedí se severočeskou říčkou.

„Bál jsem se, ale už jsme tady zvyklí. Řeka teď už maličko klesla,“ ukazuje prstem na značku, kam se až Bílina dostala.

Jeho sousedka, Hana Boháčková, má kvůli náhlým prudkým dešťům zatopený sklep. „Už nás to nepřekvapuje. Odčerpávat to ani nemá cenu,“ tvrdí pamětnice nejhorších záplav z roku 2002.

Hladina řeky v pátek v 8 hodin ráno dosáhla druhého povodňového stupně, výška vody vystoupala téměř ke dvěma metrům. Přitom ve čtvrtek odpoledne měla pouze 110 centimetrů.

„Snad už to bude dobré. Vím o tom, že v Koštově voda zatopila louku, ale nic dalšího nám nikdo nehlásil,“ oznámila Deníku starostka Trmic Jana Oubrechtová. V páteční odpoledne voda pozvolna opadávala. Přesto stále u místních panovaly obavy.

„Člověk nikdy neví,“ řekl Matouš a ukazoval prstem na podmračené nebe.

Meteorologové hlásili srážky i v noci na dnešek. „Bude pršet ještě v neděli, ale ne tak významně,“ avizoval Pavel Jůza z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dodal, že kupříkladu v Církvicích spadlo ze čtvrtka do pátečního rána 86 milimetrů vody.

Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský uvedl, že situace by se na Bílině měla pomalu zklidňovat, nicméně vše bude záviset na lokálních srážkových úhrnech. „Záleží na tom, jak hodně bude pršet,“ sdělil. Podle něj je možné, že Bílina půjde znovu nahoru a dosáhne druhého či třetího povodňového stupně.

Co se týče hasičů, ti na Ústecku řešili hlavně spadlé stromy. „Ve Všebořicích spadl během bouře strom, který pádem poškodil 2 auta. Rozřezali jsme jej, aby se k vozidlům jejich vlastníci dostali,“ sdělil mluvčí Milan Rudolf.