Až se studenti vrátí z prázdnin, bude na ně čekat kompletně zrekonstruovaný největší přednáškový sál, velká aula Pedagogické fakulty.

Rekonstrukce, která začala v roce 2008, celkem stála 15 milionů korun. „Přebudování auly probíhalo na etapy zejména kvůli tomu, aby se v ní dalo i nadále vyučovat,“ vysvětloval tajemník Pedagogické fakulty Ivan Bertl.

„V prvním roce přestavby jsme investovali 3 miliony korun do nové klimatizační jednotky, stavební práce o rok později stály 7 milionů.“ Letos přišla na řadu obnova didaktického vybavení, jež si vyžádala 5 milionů korun.

V aule jsou nové podlahy, topení, stěny a ozvučení. Nové repro bedny jsou umístěné vepředu u přednášejícího i v zadní části sálu. Vyučující bude mít k dispozici bezdrátový mikrofon či další pomůcky určené kupříkladu k překladům do cizího jazyka. Co se týče promítacích pláten, kromě jednoho centrálního se v místnosti budou nacházet i dvě postranní.

Promítačka na standardní 35mm filmový pás už není součástí vybavení auly, nahradil ji DVD projektor. „V srpnu si chci vyzkoušet zkušební projekci, abych věděl, jak to vypadá,“ reagoval na změny Zbyněk Šachl, který v sále organizuje prostřednictvím filmového klubu každou středu večerní promítání.

„Nejsme však klasické kino, soustředíme se na snímky, jež se do běžné filmové distribuce nedostanou. Ve smlouvě se počítá s tím, že když bude vstupné zadarmo, tak nebudeme platit nájem,“ říká. Zmínil možnost intenzivnější spolupráce s jednotlivými katedrami. „Pakliže bude mít někdo zájem o promítání, ať se ozve,“ vzkázal prostřednictvím Deníku.

Velká aula má kapacitu 320 sedících posluchačů. Její prostory se využívají nejen pro účely přednášek, ale kupříkladu i imatrikulací. „Máme tam letos v plánu zorganizovat již třetí ročník Fakultní noci, což je v podstatě neformální akce,“ uvedl tiskový mluvčí Pedagogické fakulty Michal Červenka.

Bertl zmínil, že celou rekonstrukci si hradila fakulta sama. „Bohužel se nepodařilo získat dotaci z projektu Fond rozvoje vysokých škol, veškeré náklady jsme tedy museli zaplatit z vlastního rozpočtu,“ sdělil.

Dotázaní studenti UJEPu se domnívají, že přebudování největšího fakultního prostoru bylo zapotřebí. „Nesáhlo se na něj desítky let. Jenom je škoda, že nová sedadla nejsou polstrovaná. Tvrdé dřevo není pro sezení moc komfortní,“ řekla Deníku jedna studentka.

Co se týče dalších investic, Červenka informoval, že v nedaleké budoucnosti chystají zateplení panelové budovy Pedagogické fakulty. “Projekt je hotový, řešíme financování,“ uzavřel. Slavnostní otevření velké auly proběhne 24. srpna od 12 hodin a jeho součástí má být rovněž i prezentace techniky a didaktických prostředků.