Hladina v 8.10 hodin dosahovala podle měření vodohospodářů v Trmicích 195 cm, tedy o 5 centimetrů více než je hranice pro vyhlášení druhého stupně.

Hasiči během čtvrtečního večera a rána vyjížděli celkem čtrnáctkrát odčerpávat vodu z rodinných domů. V bílinském Žižkově údolí se ráno řeka Bílina vylila a zatopila několik sklepů, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

"Bylo to asi okolo páté hodiny ráno, několik rodinných domů mělo zalité sklepy. K podobným případům jsme vyjížděli ale i ve zbytku kraje, kde nateklo do domů převážně ze strání," řekl Rudolf.

První vlna výjezdů podle něj začala ve čtvrtek od 21.00 hodin, druhá ráno. V Čepirozích na Mostecku podle Rudolfa dokonce nateklo 30 centimetrů vody do obytných místností tří domů.

Situace v Trmicích se vyvíjela dramaticky. Ještě v 5.50 hodin bylo naměřeno jen 182 cm. Po půl hodině dosáhla hladina již 185 cm a blížila se ke druhému povodňovému stupni, který je vyhlašován na 190 cm.

Ještě ve čtvrtek ve 13.00 hodin na Bílině v Trmicích měřící zařízení zaznamenalo hladinu ve výši 109 cm, ale potom se začala zvedat a v průběhu večera došlo k doslova raketovému vzestupu hladiny.

Prvního povodňového stupně dosáhla Bílina v Trmicích o páté hodině ranní. Hladina bude mít v nejbližších chvílích asi tendenci ještě růst.

Zpracoval František Roček, doplněno o údaje ČTK