Ve čtvrtek 35 stupňů, o víkendu až o 20 méně. Dlouhotrvající tropická vedra razantně utnula studená fronta.

„Mě to jednou určitě zabije,“ obává se Anna Charvátová, důchodkyně ze Severní Terasy. Je kardiačka, má vysoký tlak a navíc ji trápí artritida. Každou změnu počasí cítí ještě dříve než přijde.

„Už od čtvrtečního rána mě píchá u srdce, špatně se mi dýchá, tlak nemůžu srazit ani zvýšenou dávkou prášků a hrozně mě bolí klouby,“ stěžovala si. Na avizované chladno se přesto těší, tropická vedra jí nedělala vůbec dobře. „Jen ten prudký přechod je špatný, tělo má málo času se s tím vypořádat,“ dodala s povzdechem seniorka.

Není právě běžné, aby se ochladilo tak radikálním způsobem. Podle mezinárodního předpovědního modelu počasí ALADIN bylo o pátečním poledni na jižní Moravě přes 30 stupňů, zatímco v západních Čechách naměřili o 12 stupňů méně.

Jak bude o víkendu a po něm?
Sobota: 16 až 20 stupňů, většinou zataženo s občasným deštěm
Neděle: 15 až 19 stupňů, zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky
Příští týden: postupné oteplování, v polovině týdně až 25 stupňů

Vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska Karel Dostál podotkl, že v tropických dnech měli ústečtí záchranáři nárůst o 5 až 10 pacientů. „Ale zvládáme to, jsme na to zařízení.“

Podle lékaře Martina Krtka z ústeckého Zdravotního ústavu by v tomto teplotním propadu měli dávat pozor zejména osoby postižené kardiovaskulárními či plicními chorobami.

„Lidé by měli stále dodržovat pitný režim. Při takovém ochlazení je samozřejmostí obléknout o jednu vrstvu více. Co se týče běžného způsobu života, ten bych u zdravých lidí nějak zásadně neměnil,“ doporučil.