Dětí dovádějí před domem a neuvěřitelně při tom ječí. Jejich matky na sebe pokřikují z oken.

A do toho ještě duní romská muzika. Tak podle Jarmily Novákové z Mojžíře vypadá běžný podvečerní život na zdejším Sídlišti Jindřicha Plachty.

Denně vstává kolem šesté hodiny a z práce se často vrací až po osmnácté, unavená a toužící po klidu. Jenže ho většinou nenachází. O to víc ji rozzlobilo, když k tomu všemu přibyla ještě rušná shromáždění konající se přímo mezi paneláky.

„Jakási církev zrovna před okny mého bytu pořádá tzv. bohoslužby pod širým nebem. Obšťastňuje mě svým zpěvem a projevem, vše za přítomnosti reproduktorů a mikrofonu,“ uvedla s tím, že po tom ovšem vůbec netouží. Pochybuje, že by někdo z radnice v Neštěmicích, která akce povolila, na tomto sídlišti také bydlel.

„Mě jako občana se nikdo neptal. Ač jsem nevěřící, proti církvi v zásadě nic nemám. Nechť si ale káže v kostelech či jiných místech, ve svém bytě bych ráda měla klid a pohodu,“ přeje si. Zatím jí prý ale nezbývá, než se i v horku dusit za zavřenými okny, chce-li hluk z venku alespoň trochu ztlumit.

Místostarostka Neštěmic Jana Pauerová oponuje, že to není tak hrozné. Sama prý bydlí těsně nad mojžířským sídlištěm a církevní produkce jí nijak hlučné nepřipadají.

Potvrdila, že neštěmická radnice zatím povolila v Mojžíři tři ohlášené akce, první se konala v červnu, druhá v polovině července a třetí je plánována na tuto středu.

Bohoslužby se konaly a konat budou vždy od šestnácti do dvaceti hodin.

„Nebyl důvod je zakázat, nedělají nic, co by odporovalo zákonu. Na místě byli na kontrole i městští policisté a nic závadného nezjistili,“ řekla Pauerová. Radnice podle ní také neeviduje od místních obyvatel žádnou stížnost. Takže není co řešit.

„Nezdá se mi to jako nadměrně rušivé, to kolikrát svatby dole v restauraci jsou hlučnější,“ dodala místostarostka Pauerová. Bohoslužby pod širým nebem na mojžířském sídlišti pořádá ústecká Apoštolská církev. Její 2. pastor David Kafka připustil, že první produkce, rapový koncert, možná byla trochu hlučnější, ale podruhé už byli o dost tišší.

„Mluvené slovo prokládáme křesťanskou hudbou. To snad nemůže nikoho pobuřovat,“ míní. Uznává, že problém může být v tom, že bohoslužby sjednocují místní romskou komunitu. Což s sebou přináší zvýšený ruch a pohyb lidí. „Ale na druhé straně je to lepší, než když je sjednocují drogy. Snažíme se jim ukázat jinou variantu, jak žít,“ vysvětlil pastor.

Vše je podle něj založeno na osobní komunikaci s lidmi, a dělat takové akce v neobydlených oblastech by podle něj nemělo smysl.
Apoštolská církev, jak dodal, už dříve pořádala bohoslužby pod širým nebem v Krásném Březně. V Mojžíři chce s nimi pokračovat dál a v budoucnu plánuje se přesunout i do dalších ústeckých lokalit.