Hotel Garni, paneláková ubytovna, kterou mnozí považují za trmickou ostudu, by se brzy měla změnit k nepoznání. Vlastník objektu, stavební společnost SKD Průmstav – stavby, z něj hodlá udělat kongresové centrum.

Stavební úřad požádal trmické zastupitelstvo o vyjádření k tomuto investičnímu záměru. „Zastupitelé jej projednali a nemělo k němu žádných námitek,“ oznámila starostka Trmic Jana Oubrechtová. Ubytovna využívaná převážně dělníky byla dle jejích informací postavená ještě v osmdesátých letech.

Starostka rovněž uvedla, že co se týče objektu radnice několikrát obdržela od místních stížnosti na nepořádek panující kolem tohoto dvanáctipatrového domu. To by se s příchodem nových investic mělo změnit. Celý projekt je ještě v plenkách.

Jak vysvětlil obchodní ředitel Průmstavu Aleš Dobrovolný, rekonstrukce domu je zčásti vázaná na dotační příspěvek. „První etapa rekonstrukce se dotýká zejména prvních dvou podlaží. Uvnitř vzniknou klubovny pro menší skupiny lidí a víceúčelový sál s kapacitou 105 lidí zaměřený především na školení různých stavebních firem či na výuku jazykových kurzů,“ popisuje budoucnost obydlí.

V první etapě se také počítá se změnou image domu. „Budova získá novou fasádu a vstup bude z jiné strany než dosud. V plánu má investor udělat i zateplení, vznikne terasa a nové parkoviště pro 50 aut. Nahoře má vzniknout fitness a wellness centrum,“ vyjmenovává detaily projektu Martin Sommer, vedoucí stavebního odboru trmické radnice.

V druhé zamýšlené etapě rekonstrukce domu dojde i na vrchní patra. „Chtěli bychom přebudovat ubytovací prostory a zlepšit jejich standard,“ zmínil Dobrovolný s tím, že toto bude zahrnovat i výměnu oken. Podle něj se lidé obývající zdejší byty nemusejí bát toho, že je Průmstav vystěhuje. „Pakliže s nájemníky dosud nebyl žádný problém, není k tomu důvod,“ domnívá se.

V současnosti je úplná kapacita hotelu Garni 380 lůžek. Přesné datum startu investice, kterou Dobrovolný odhadl v řádech desítek milionů korun, ještě není úplně jasné. „Závisí to na financování. Když všechno půjde hladce, tak by se rekonstrukce mohla rozjet začátkem příštího roku,“ odhaduje.

Trmický zastupitel Tomáš Kraus změny ve vizáži a funkci ubytovny vítá. „Nejsem sice s projektem blíže seznámen, nicméně je to z hlediska využití objektu a jeho kultivace rozhodně pozitivní krok,“ myslí si Kraus.

Je přestavba hotelu Garni potřebná? Hlasujte!