Podle ředitele Gustava Krova se muzeum stane po dokončení rekonstrukce významným společenským centrem.

„Nebude to klasické muzeum s depozitáři a expozičními prostory. Naše muzeum má největší odbornou knihovnu v severních Čechách a úzce spolupracujeme s ústeckou univerzitou. Proto zde vznikne vzdělávací centrum jak pro historiky, tak i pro laickou veřejnost z Čech i dalších evropských zemí,“ řekl Krov.

V rozsáhlé historické budově, která byla vystavěna v devatenáctém století, vyroste centrum česko-německých studií Collegium Bohemicum. Tato instituce nově bude mapovat současnost i minulost česko–německých vztahů, které se vážou k Ústecku.

Zaměstnanci muzea se mohou také těšit na nové kanceláře, jež vznikají v dříve nevyužívaných půdních prostorách.

„V minulosti byla budova rozdělena do několika částí. Kromě muzea zde sídlila pošta a soukromé společnosti. Po rekonstrukci bude patřit pouze muzeu,“ doplnil ředitel Krov.

Náměstek primátora Jan Řeřicha řekl, že jde o jednu z největších současných investic města Ústí nad Labem.

„Muzeum se stane určitě velkou chloubou. Největším lákadlem bude Císařský sál ve kterém se při rekonstrukci objevily původní malby,“ dodal.

Čtěte také…
- Ústecké muzeum vydalo unikátní svědectví (26.5.2010)

Muzeum by se mělo otevřít veřejnosti na přelomu měsíce června a července příštího roku. Stavební práce skončí už na konci ledna a poté bude následovat stěhování z depozitáře na Bukově.

Celková rekonstrukce ústeckého muzea přijde na 365 016 875 korun. Většinu nákladů uhradí dotace z Evropské unie, z Regionálního operačního programu připlyne 337 640 610 korun. Zbylou část dodá město Ústí.