Všechny články,
ve kterých jsme
vás informovali
v Ústeckém deníku,
NAJDETE ZDE

„Výše nájmu by tam byla mnohem nižší než panem Volfem požadovaných 100 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulace počítá s 35 tisíci korunami,“ zmínil.

Věc má však háček. Obec se soudí o vlastnictví budovy „kulturáku“ se státem. Dům lze rozdělit na dvě části: starou budovu s restaurací a sálem s kapacitou 280 míst, a novou část, v níž sídlí kino.

Starosta vysvětloval, že po revoluci se objekt kulturního domu převáděl z Ústí nad Labem na obec, ale při tomto převodu vznikly formální chyby, kvůli nimž přešel majetek pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Soud o vlastnictví staré budovy jsme již vyhráli,“ řekl starosta. Druhý soud týkající se nové části by měl dle jeho optimistického odhadu skončit do jednoho roku.

Varianta, že by se obecní úřad přestěhoval do „kulturáku“ brzdí ještě dalších pár věcí – i když v něm jsou kanceláře, chybí tam oddávací místnost. V Chlumci by tak bylo se svatbami „utrum“. Druhým problémem by bylo samotné stěhování, jež by trvalo dlouhou dobu a bylo by finančně náročné.

Chlumecké zastupitelstvo se stále není schopné domluvit s René Volfem, novým majitelem obecního úřadu, na výši jeho nájmu. 100 tisíc korun, které podnikatel požaduje, se jim zdá moc.

„Zástupcům Chlumce se nelíbí moje podmínka, že nájemní smlouva bude platit na 10 let. Představte si, že po roce úředníci odejdou někam jinam, a já pak budu muset někoho pracně shánět,“ nechal se slyšet Volf. Ten jednání nechce dál natahovat. „Už mě to unavuje,“ řekl bezradně.

Říha uvedl, že by si obec přála úřad za pár let odkoupit nazpět. „Rádi bychom se s panem Volfem domluvili na částce, za kterou by nám budovu v budoucnu prodal nazpět,“ zněla jeho odpověď. Po tahanicích o znění nájemní smlouvy by podle něj mělo zastupitelstvo definitivně rozhodnout na svém dalším zasedání v srpnu.

O jaký nájem v Chlumci jde?
100 000 Kč: tolik za obecní úřad požaduje jeho nový majitel René Volf
76 000 Kč: tak zní výše odhadu ceny nájmu, který si nechal zpracovat starosta Chlumce Josef Říha
35 000 Kč: přibližně takovou sumu by platili za radnici, kdyby se přestěhovala do prostor kulturního domu

Peripetie ohledně nájmu se dotýkají i Vierky Jiráskové, která provozuje v budově lékárnu. „Do konce srpna mi končí nájemní smlouva. Co bude potom, to nevím,“ podotkla. Dodala, že vše nyní závisí na dohodě mezi Volfem a obcí.

Říha v tomto ohledu zmínil, že lékárnici nájem zvýší. „Ten totiž v současné době neodpovídá výši tržního nájmu, proto se změní,“ sdělil s tím, že obec o lékárnu nechce přijít a hodlá se dohodnout na kompromisu.

Chlumecký zastupitel Jaroslav Slavík je názoru, že by se požadovaných 100 tisíc korun novému majiteli dát mělo. „Pan Volf koupí úřadu zachránil Chlumecký rybník před dražbou,“ zněl jeden z jeho důvodů. „Prodej radnice je však pouze důsledkem. Lidé by se měli především zajímat o to, proč k němu došlo,“ prozatím uzavřel.