Říká se, že nejslavnější ponorkou na světě je ta Žlutá od Beatles.

Znají ji doslova miliony lidí. Těch, kdo ale ví, že její kreslenou podobu navrhl rodák z Ústí nad Labem, už není tolik. Jmenoval se Heinz Edelmann a animovaný filmový projekt v podstatě zachránil.

„Pochází z ústecké českoněmecké rodiny,“ popisoval to ústecký historik Martin Krsek.

„Otec Vilém bydlel na Střekově, matka Josefa, rozená Kladivová, žila v Předlicích.“ S rodným městem se musel rozejít, když mu bylo dvanáct let. Tehdy, 15. července 1946, byl totiž společně s rodiči odsunut do Německa. „Pro jeho budoucí uměleckou kariéru to ovšem byl spíš plus. Ze socialistického Československa by nejspíš cestu k Beatles nenašel,“ dodal Krsek.

Edelmann tak získal možnost studovat umělecké školy v Holandsku a Německu.

Později tvořil plakáty, ilustroval knihy, kreslil komiksy i vtipy do časopisů, spolupracoval s prestižním časopisem Playboy.

Práce na Yellow Submarine se začínaly už v roce 1967. Jenže film se dostal do značné tísně. Tvůrčí i časové. Právě Edelmanna si produkce zvolila jako spasitele projektu. On pak navrhl prakticky všechny postavy a řídil tým 200 animátorů, koloristů a kreslířů pozadí. Po dva měsíce pracoval 11 i více hodin denně.

Jenže, když už bylo vše dokončeno, zjistil, že film nemá pořádný konec! Nezbylo mu, než závěrečnou scénu vymyslet přes víkend. Termín nakonec stihli.

Jak na natáčení, které odnesl zdravotními problémy a zhoršením zraku, vzpomínal? Jako na nejchaotičtější v dějinách filmu. Vymyslel pro něj všechny čtyři postavy Brouků. „Ringo se kreslil nejlehčeji, protože je nejkomičtější a nejmenší z Beatles a je i ve skutečnosti nejvýraznější Naproti tomu s Georgem jsem si trochu lámal hlavu,“ řekl o tom sám Edelmann.

Práce s nejslavnější kapelou mu vynesla celosvětovou slávu. Paradoxně s nimi strávil delší dobu jen jednou, při společné večeři. O jeho umění usilovala třeba i Brigitte Bardotová, ilustroval knihu Pán Prstenů. Později učil ve Stuttgartu na akademii a od roku 1999 žil v Haagu. Před týdnem uplynul rok od jeho smrti.

Heinz Edelmann
Narodil se
20. června 1934 v Ústí
Odsunut s rodiči 15. července 1946
Studoval v Holandsku a Německu
Stal se slavným kreslířem, animátorem a designérem
V roce 1968 vytvořil Žlutou ponorku, získal celosvětovou slávu
Navrhl i maskota Curro pro výstavu Expo '92 v Seville
Zemřel ve Stuttgartu 21. července 2009 ve věku 75 let