Obě společnosti nabízejí sdružený prodej energií a o zákazníky se přetahují pomocí nejrůznějších bonusů. Na tom pak lze slušně vydělat.

Když si od ČEZ objednáte i plyn, pošle vám pětistovku bonus. „Nabídka ovšem platí do konce července,“ sdělila do telefonu slečna na zákaznické lince této společnosti. „Garantujeme stálou pětiprocentní slevu na elektřinu při podepsání smlouvy na dva roky.“

Počkáte si

Jsou tu i zákonná omezení. Pokud zájemce podepíše smlouvu v červenci až do poloviny srpna, dodávky plynu začne od ČEZ dostávat až od 1. listopadu. Je to nutné kvůli výpovědní lhůtě ve smlouvě původního dodavatele.

Úspora zemního plynu, kterou ČEZ domácnostem nabízí, je oproti firmě RWE Transgas 9,7 procenta. To činí 3,6 tisíce korun ročně. Výpočet platí pro domácnost s roční spotřebou 29 tisíc kWh plynu. Tedy plyn používá na vaření, ohřev vody a topení.

Plynárenský gigant, společnost RWE, naopak láká zákazníky na prodej elektřiny. Na zákaznické lince nám slečna sdělila, že za přechod nabízí jednorázový bonus ve výši 200 korun k první faktuře.

„Je tu také deset procent sleva oproti ČEZ a garance ceny za elektřinu do konce roku 2011. Pokud smlouvu sepíšeme v červenci, začneme vám proud dodávat k 1. prosinci,“ vysvětlila.

Rodina v bytě s roční přibližnou spotřebou 19 tisíc kWh elektřiny by mohla podle webového kalkulátoru RWE ušetřit asi 3,6 tisíce korun. Přičemž užívá proud na vaření, topení a ohřev vody. Rozdíl je tu tedy přibližně stejný.

ČÍSLO DNE: 7 200
Zhruba tolik korun ročně může rodina ušetřit za energie, když zamění dodavatele. ČEZ za RWE při odběru plynu a RWE za ČEZ při odběru elektřiny.

Co na to sami spotřebitelé? „Pro mě z toho vyplývá, že pro plyn půjdu k elektrikářům a pro elektřinu k plynařům,“ spočítal si výhody například Ústečan David Provazník.

RWE tato dvojnásobná migrace nevadí. Podle Pavla Zajíce, mluvčího Severočeské plynárenské, není podmínkou pro slevy a bonusy na elektřině odběr plynu. „Takovou podmínku nemáme,“ řekl.

Podobně ani společnost ČEZ při tvorbě nabídky na plyn nedomyslela vynalézavost Čechů. Ani ona totiž slevy a bonusy na plynu nepodmiňuje odběrem elektřiny.