Stvrzeno. Rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová je od včerejška hlavou ústředního orgánu státní správy České republiky, Českého statistického úřadu (ČSÚ). Do této funkce ji na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus.

Neznamená to však, že v pozici rektorky bezprostředně skončí. „Na pozici šéfky ČSÚ jsem jmenovaná od 1. září, tudíž neodcházím ihned,“ sdělila s tím, že je třeba na univerzitě určité věci dokončit a předat je svému nástupci.

Zatím ale není jasné, kdo univerzitu do voleb nového rektora, které proběhnou 16. listopadu, povede. „Nejsou známa žádná jména kandidátů na tento post,“ reagovala mluvčí UJEPu Jana Šiková.

Ritschelovou navrhla do čela ČSÚ vláda Jana Fischera, který před svým premiérováním tento úřad vedl. Rektorka převezme řízení ČSÚ od dosavadního místopředsedy Jiřího Křováka. Podotkla, že pod jejím vedením ČSÚ žádné radikální změny nečekají. Zmínila rovněž skutečnost, že má v plánu vzít si do Prahy některé spolupracovníky z Ústí.

Uvedla také, že univerzitu definitivně opustit nehodlá. Na otázku, zda po svém odchodu do Prahy zůstane činná ve vědecké radě UJEPu, odpověděla: „Rozhodně bych ráda zůstala. Záleží to však na novém vedení univerzity, protože vědeckou radu stanovuje rektor.“

O nové hlavě UJEPu budou rozhodovat svými hlasy členové akademického senátu. „Ke zvolení stačí nadpoloviční většina všech členů senátu,“ uvedla Šiková s tím, že rektor může svou funkci vykonávat dvě po sobě bezprostředně jdoucí období, dohromady tedy osm let.

Ritschelová působí na univerzitě již desátým rokem, prostředí ČSÚ pro ni však není nové. V letech 1993 až 1998 pracovala v ústecké divizi ČSÚ jako vedoucí odboru statistiky životního prostředí. Dva roky působila jako člen Vědecké rady Ministerstva životního prostředí ČR.

Ritschelová se ve své vědecké práci zabývá makroekonomickými aspekty tvorby a ochrany životního prostředí, environmentální ekonomií, politikou životního prostředí či financováním ochrany životního prostředí.

Kdo je Iva Ritschleová
narozena r. 1964 ve Varnsdorfu
vystudovala Technickou univerzitu v Liberci obor Ekonomika spotřebního průmyslu
na pražské VŠE titul docentky v oboru hospodářská politika
mise OSN v Kosovu, Gruzii, atd.
od února 2007 rektorkou UJEP