Start výletu je na vlakové zastávce Radejčín, která leží na trati Lovosice - Teplice.

Odtud se vydáme směrem na Dubice, kde je možné se občerstvit v místní restauraci.

Cestou je vidět stavba dálnice D8 a také se nám naskytne velice krásný pohled do krajiny. Dubickou zajímavostí je kostel sv. Barbory, postavený v roce 1579 v dominantní poloze na hraně svahu nad levým břehem Labe. Další místní zajímavostí je Dörellova vyhlídka, odkud je přenádherný výhled na Portu Bohemicu.

Pokračujeme po hřebenech až do Dolních Zálezel, i zde je možnost občerstvení.

Ze Zálezel směr Vaňov, přes Panenskou skálu, což je 367 m vysoký strmý skalní výběžek na východním úbočí Vaňovského vrchu, opředený bájemi. Její tři skaliska jsou dle pověsti začarované dívky, které zpěvem lákaly labské plavce. Uvrhly tím na sebe hněv bohů, kteří je nechali zkamenět.

Nezapomeneme pak odbočit k dvanáct metrů vysokému Vaňovskému vodopádu, který se nachází na Podlešínském potoce a je nejvyšší v Českém středohoří. Od Vaňovského vodopádu míříme přes Soudný vrch (v roce 1574 tu bývalo popraviště, ke kterému vedla tzv. soudní stezka) na Větruši, kde narazíme na „zvířátkovou cestu“.

Jsou zde v různých rozestupech umístěna dřevěná zvířata i pohádkové bytosti, leckdy v nadživotní velikosti. Je to bezva podívaná pro děti i dospělé, výborný objekt k fotografování i k zábavě.

Cesta je velice pohodová a velice překrásná, pokud se krajiny týká. Tuto trasu zvládnou i děti. Při putování se pro ně najde mnoho příležitostí k poznávání přírody i k zábavě. Svačinu na celý den není nutno nosit na zádech, po cestě je dost příležitostí k občerstvení, i když oběd „z papíru“ má také něco do sebe…

My jsme měli tu výhodu, že naším kamarádem je zapálený ochranář přírody, který nás cestou často upozorňoval na brouky, housenky, kytičky, kterých bychom si my, laici, všimli jen stěží. Výlet byl pro naši partu opravdu překrásný, určitě si ho ještě nejednou zopakujeme.

ZPRACOVALA Věra Horáková

NAPIŠTE NÁM!
Severní Čechy poskytují spoustu možností na krátké výlety a každý z vás má určitě oblíbené místo, které navštívil a kam se rád vrací.

Nyní máte možnost se o své zážitky podělit a získat za to navíc celou řadu hodnotných cen.

Napište nám: kam se vydat
- čím je toto místo zajímavé/ proč stojí za návštěvu
- jakým způsobem (autem, vlakem, na kole) se dostat na výchozí bod výletu
- vaše postřehy, dojmy i rozšiřující informace

Příspěvky o rozsahu 20 – 30 řádek s alespoň 2 fotografiemi o velikosti 1 MB posílejte na e-mail: vylety@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a pro potřeby redakce také adresu a telefon!

Každý zveřejněný příspěvek bude umístěn i na webech Deníku. Každého autora navíc oceníme dárkovým balíčkem v hodnotě 500 Kč a mapou Cyklotrasy severu.

Deset nejúspěšnějších příspěvků, které vyberete při webovém hlasování po prázdninách, odměníme pěti komfortními spacími pytli a pěti špičkovýcmi karimatkami.