Trávu město posekalo, ale pouze dole okolo Větruše.

Na to upozornila Jana Bendová, žijící bezmála šedesát let nad výletním zámečkem, která již na nedostatečnou údržbu zeleně upozornila Deník dříve.

„K nám se nikdo ani nepodívá. Posekají to jenom okolo turisticky lákavé Větruše, k nám nikdy nejdou,“ stěžuje si Bendová. Ukazuje při tom prstem na zarostlou louku přiléhající k jejímu pozemku.

„To co patří nám, si samozřejmě posekáme, ale tohle je majetek města,“ je přesvědčena. „Já jsem tu velkou louku do nedávna sekala z vlastní vůle, ale už je to nad mé síly.“ Její manžel Ladislav k tomu přidává: „Po tom, co tu zarostlou louku po zimě rozryla divoká prasata, už se po ní se sekačkou nedá jezdit.“

Co s tím? Problémem je samotná odstrčenost obydlí Bendových, jenž je možné trefně označit za „samotu u lesa“. „Odvádíme daně centrálnímu městskému obvodu, kam dle katastru patříme,“ zmiňuje paradox lokality Benda.

Oba dva Ústečané jsou pamětníci jiných časů. „Na začátku 90. let se všechny náletové traviny od zámečku až k nám posekali. Od té doby to však už nikdo neudržoval, a tak to dál zarůstá,“ zdůraznil Benda s tím, že výhled na Větruši je nyní utopií.

„Seč v dané lokalitě proběhla,“ reagoval mluvčí magistrátu Milan Knotek. V reakci poslal i fotografie z objednané seče, kterou provedla firma AVE Ústí nad Labem v první půlce července. Z nich vyplývá, že firma skutečně trávu okolo komunikace Na Větruši vedoucí od kruhového objezdu u Žižkovy ulice, ale pouze ve spodní polovině. Potvrdila se tak slova Bendových.

Knotek po specifikaci zapadlého pozemku za Větruší ve své dodatečné odpovědi sdělil: „Město přišlo ekonomickou krizí o plnou pětinu svých příjmů a situace je natolik vážná, že si opravdu nemůžeme dovolit sekat trávu v těchto okrajových lokalitách.“

Bendová je ze situace zoufalá. „Co mám tedy dělat? Řádně platím daně, ale zdá se, že nápravy se nedovolám,“ říká s tím, že je ochotná celou věc ještě více medializovat.

Rovněž se rozšířila zpráva, že zarostlé pozemky za zrcadlovým bludištěm koupí investor, který k zámečku přistaví jeho hotelovou část. To Knotek popřel. „Uvedený pozemek nemá se stavbou hotelu žádnou souvislost a o jeho prodej investor nepožádal,“ uzavřel.