Ani hrady a zámky nezůstaly ušetřeny dopadů hospodářské krize. K poklesu návštěvnosti přispívá vedle prázdných peněženek turistů i nevyzpytatelné letní počasí. Vyplývá to z bilance návštěvnosti památek, kterou vytvořil Národní památkový ústav v Liberci. Správy hradů a zámků nicméně bojují statečně.

„V první polovině letní sezóny se nám daří držet návštěvnost jen kousek pod loňskými hodnotami,“ uvedl včera ředitel libereckého památkového ústavu a sychrovský kastelán Miloš Kadlec.

Návštěvnost klesla meziročně o 7,8 procenta, což představuje asi o jedenáct tisíc lidí méně. Celkem jich tak zatím přišlo kolem 129 tisíc. Na jednotlivých památkových objektech se ale toto číslo výrazně liší. Výhodou pro turisty je nepochybně nepoškozená střecha. Na Troskách totiž hlásí až o 35 procent méně turistů.

Ke čtyřem hradům pátý zdarma

„Na vině je především uplakaný začátek sezóny,“ vysvětlil Miloš Kadlec. Spalující vedro v červenci návštěvnosti památek také moc nepomohlo. Na Grabštejn naopak přišlo turistů více než vloni. „Nejspíš za to vděčíme nové krásně zrekonstruované kapli,“ míní Jan Sedlák, grabštejnský kastelán.

Hrady a zámky ani Památkový ústav se nevzdávají. Více turistů chtějí přilákat například speciálními věrnostními kartami nebo pestrou škálou kulturních akcí. „Pokud nasbíráte razítka ze čtyř různých hradů nebo zámků, na pátý vás pustí zdarma,“ vysvětlil novou strategii Petr Weiss z Památkového ústavu v Liberci.

Se vstupenkou na jeden hrad se navíc dostanete levněji na jiný. Například se vstupenkou na Trosky budou lidé platit menší vstupné na Hrubém Rohozci, sychrovská vstupenka zase zlevní prohlídku Grabštejna. „Snažíme se lidi nalákat i na méně navštěvované památky,“ uvedl Miloš Kadlec.

Jako lákadlo připravují správy jednotlivých památek i kulturní akce. Na Sychrově třeba do konce září vystupuje ruské divadlo Kentaur, kde své umění předvádějí donští kozáci na koních. Na zámku Frýdlantu si lidé mohou dopřát audienci u Albrechta z Valdštejna nebo ochutnat koláče upečené v zámecké kuchyni, frýdlantský kostel zpřístupní opravený hrob Melchiora z Redernu.

Na Grabštejně proběhne 7. a 8. srpna festival Grabštejnské letohrátky, na Dny evropského dědictví připravuje Bezděz šermířská vystoupení. Pozornosti jistě neujde ani první Hradozámecká noc 4. září. Hrubý Rohozec připravil pro turisty rovnou celou novou prohlídkovou trasu ukazující dosud nepřístupná místa.