Dostupnost Úštěku je po železnici tratí z Lovosic do České Lípy. Je to romantická cesta motoráčkem, kdy lze pozorovat úchvatnou krásu krajiny Českého středohoří, lemovanou úrodným krajem polabského údolí, která vytváří nádherné scenerie kopečků, polí, sadů a malebných vesniček.

Dále do Úštěku můžete dojet autobusem, a to téměř ze všech stran. Od Ústí nad Labem, Litoměřic, České Lípy i Dubé.

Úštěk je často vyhledávaným turistickým cílem hlavně pro zdejší udržovanou krásu. Je to městská památková rezervace, ale je též výchozím místem jak pěších turistů, tak i cykloturistů. Je zde celá řada turistických i cyklistických tras.

Gotická zřícenina hrádku Helfenburk

Úchvatný je například asi pět kilometrů vzdálený hrádek Helfenburk. Jde o zříceninu gotického hradu, která leží v romantické krajině pískovcových skal a převážně borových lesů, nad Rašovickým potokem, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Zdejší údolíčka a romantické rokliny nás dovedou až pod zříceninu překrásného hrádku Helfenburk. Úžasné pohledy na zříceninu jsou i z několika vyhlídek, na které nás přivede naučná stezka Ptačím dolem. Je to velkolepý pohled na tuto zdejší vyhlášenou nádheru, kterou se daří v současném stavu udržovat díky nadšení občanského sdružení Hrádek.

Při prohlídce zříceniny hradu můžete navštívit v určeném čase i hradní dominantu, celkem zachovalou věž, odkud jsou překrásné výhledy do širokého okolí.

Naučná stezka nás vyvede do obce Ostré, kde se nachází bývalé poutní místo na kopečku zvaném Kalvárie. Zde stojí tři kaple s Božím hrobem, patrně od Octavia Broggia z let 1703 - 1707. V současné době tady najdeme mohutné schodiště se zbytky křížové cesty a barokních soch.

Z Kalvárie je překrásný výhled na Úštěk a jeho romantické okolí, kterému vévodí dva dominantní kopce. Jsou to Levínské sedlo na západě a směrem na Českou Lípu kopec Ronov se stejnojmennou zříceninou hradu.

Samotnému Úštěku pak vévodí veliký rybník Chmelař s překrásným přírodním koupalištěm, kde krom jiného najdeme ubytování v místních tábořištích, veškeré občanské vybavení, minigolf a celou řadu stánků nejen s občerstvením.

V Úštěku se pravidelně pořádají jarmarky s ukázkami starých řemesel, které náramně navozují tu správnou středověkou atmosféru. Krom toho se na rybníku Chmelař již tradičně v červenci pořádají boje pirátů s doprovodným programem, který na místní koupaliště vždy přiláká spousty návštěvníků.

Úštěk je i častým lákadlem filmařů, a tak se tu krom jiného natáčel například známý film Páni kluci či Kolja.

Krom hezkých výletů, památek, kouzelné přírody si zde přijdou na své jak milovníci houbaření, tak sbírání borůvek i dalších lesních plodů, koupání, dobrého jídla a pití. Prostě v Úštěku a jeho okolí je krásně. Vřele doporučuji!

Zpracoval Vladimír Švajgl