Kandidátky politických stran jsou již skoro připravené. Největší bitva se rozhoří o post ústeckého primátora a jeho tři náměstky. O největší překvapení se postarala ODS. Jan Kubata, dosavadní primátor, se už souboje o toto křeslo nezúčastní.

„Během osmi let se z Ústí stala krajská metropole s velkým K,“ hodnotí své působení sám Kubata, který do voleb půjde jen ve střekovském obvodu, jako číslo 3.

„Ať se podíváte do jakéhokoliv směru, udělali jsme velký skok vpřed. Všechny koncepční kroky vytvořily jediný celek, na který můžeme být hrdi. Tím myslím všichni Ústečáci.“

Názory na jeho působení ale část ústecké veřejnosti vnímá kontroverzně. Všichni se většinou shodnou na tom, že je nejvýznamnější porevoluční hlavou města, ale zda v dobrém, nebo špatném smyslu, to už ne.

Opozice v tom má jasno. Například Jaroslav Kubín. „Jsem přesvědčen, že je nejslabší porevoluční primátor. Myslím, že se o tom každý může přesvědčit. Srovnat si, co v takzvané Smlouvě s občany ODS slibovala a jaká je dnes realita.“ Kubín tím narážel právě na slib z roku 2006, že letos bude Ústí jedním z nejmodernějších měst Evropy. To prý podle něj vůbec neplatí.

Lídrem kandidátky ODS do ústeckého zastupitelstva se stal Tomáš Indra, dvojkou Tomáš Nedvěd. Následuje náměstek primátora Jan Řeřicha. Na čtvrtém a pátém místě jsou jména Heleny Kubcové a náměstka primátora Libora Turka.

ČSSD ve „velkém“ ústeckém zastupitelstvu nestaví jediného kandidáta na primátora. Podle Arna Fišery, předsedy strany v okrese, ale svého kandidáta určitě mají. „Jeden dva, tři čtyři pět… Ti všichni jsou kandidáty na primátora.“ ČSSD v Ústí má totiž za to, že osoba primátora vždy vzejde z povolebních vyjednávání vítězů. Jejich první pětku tvoří Josef Macík, Zuzana Kailová, Pavel Dlouhý, Arno Fišera a Michal Rožec.

Zajímavá situace panuje v TOP 09. Jak vysvětlil Pavel Boček, její ústecký předseda, není jejich kandidátka uzavřena. On sám kandidovat na primátora nechce. „Číslo jedna zůstává u nás ještě otevřené. Já pravděpodobně budu dvojka. Rozhodl jsem se tak z čistě osobních důvodů.“

Věci veřejné nakonec do voleb půjdou. Krajský manažer strany David Kádner ČTK řekl, že ústeckou kandidátku povede Josef Záhořík. Dvojka je bývalá starostka centrálního obvodu Majdalena Jelínková.

SZSP i KSČM zatím svého kadidáta tají.

Víte koho volit? Diskutujte!

Rozhovor s dosluhujícím primátorem Janem Kubatou o tom, jak hodnotí své dosavadní působení ve funkci:

S Větruší to začalo a také to s ní končí

Co považujete za největší úspěch svého působení jako primátora?
Během „našich“ osmi let se z Ústí stala krajská metropole s velkým K. Ať se podíváte do jakéhokoliv směru, udělali jsme velký skok kupředu. Není nic konkrétního, co vyčnívá nad tím druhým, všechny koncepční kroky vytvořily jediný celek, na který můžeme být hrdi. Tím myslím, my, všichni Ústečáci. Nicméně, máme rádi symboly, tak to shrnu krátkou, pro mě osobně symbolickou větou: „ S Větruší to začalo a s Větruší to také končí“. Bylo mi velkou ctí naše město řídit a reprezentovat.

Co je váš největší neúspěch?
To, co já považuji za úspěch, mnoho mých kritiků označí za chybu či neúspěch. Obecně nejsme moc přející národ. Málokdy jsme schopni se těšit z úspěchu druhého. Co však za neúspěch považuji, je nedostavěná D8 a ne zrovna dobře fungující systém úklidu. D8 se ovlivňovala velmi těžko, nepořádek je hodně spojen také s chováním nás, všech obyvatel Ústí.

Co byste ještě chtěl stihnout?
Mám toho v plánu ještě hodně. Připravit návrh rozpočtu na rok 2011, jednat s různými ministry. Kvůli D8, kvůli barokním freskám v muzeu, kvůli protipovodňové ochraně města po školství a spravedlnost kvůli kampusu a justičnímu paláci. Běžnou denní agendu nebudu ani zmiňovat.

Co je podle vás největším ústeckým problémem a naopak?
Máme problém obecně s velkou skupinou málo a nebo vůbec přizpůsobivých spoluobčanů a s tím související problematikou vyloučených lokalit. Považuji za důležité pokračovat dále v boji proti zneužívání sociálních dávek a zachování činnosti akčního centra,to je v rámci České republiky ojedinělý projekt. Plusů je hodně - jsme výrazným regionálním centrem,centrem vzdělanosti regionu,centrem všech významných úřadů a zdravotnických zařízení,máme mnoho skvělých místních autorit, kterým o naše město jde a jsou ochotny také mnoho udělat.Na to jsem vždy sázel a měl se vždy o co opřít.

Co svému nástupci nezávidíte a na co by se, dle vás, měl připravit?
Nevím, jestli se dá připravit na lidskou zášť a unfér podpásové rány. Musí vědět, že na špici „fouká“ a vždy se najde mnoho těch, kteří mu úspěch nebudou přát. Ústí je skvělé město a má velký potenciál se dále rozvíjet. Na toto nesmí nikdy rezignovat. Budu mu držet palce.

Ptali jsme se v Ústí nad Labem: KOHO BUDETE VOLIT?

- Denisa Dvořáková

Ředitelka, 27 let
ODS nebo TOP 09, jsou svou politikou nejbližší. Současné vedení města se mi líbí.

- Josef Urban
Invalidní důchod, 42 let
Koho budu volit ještě nevím, je brzy. Současný primátor mi přijde průměrný.

- Jaromír Čech

Řidič, 40 let
Současné vedení města hodnotím dobře, proto budu volit pravicovou stranu, třeba TOP 09.

- Barbora Švarcová
Studentka, 20 let
Určitě ne nikoho ze současného vedení města. Nelíbí se mi současný vzhled Ústí.

- Petra Borůvková
Telefonistka, 34 let
Já sympatizuji s pravicí, takže buď TOP 09, ODS nebo VV. Současné vedení města nechci hodnotit.