DENÍK NAVŠTÍVÍ I VAŠI OBEC! ČTĚTE ZDE

Milbohov, Chvalov, Podlešín, Suchá a Stebno.

Pět obcí pod správou Stebna, obce, která si zakládá na bezdlužnosti, v současnosti vede starostka Jana Turková. V úřadu je osm let a kandidovat bude i v letošních komunálních volbách.

Za Sdružení nezávislých kandidátů (SNK), za které kandiduje Jana Turková i místostarosta Pavel Švarc, kandidují ještě další 4 lidé.

„O dalších kandidátkách zatím nic nevím. Loni byly kandidátky čtyři – po dvou měly strany SNK a ODS,“ řekla Jana Turková. Věkový průměr kandidátů spočítala na 46 let.

Kromě práce pro obec se místní zastupitelstvo může pochlubit i zájmem obyvatel o veřejné schůze.

„Na schůze nám pravidelně chodí třicet lidí. Třeba Řehlovice jsou podstatně větší a chodí tam dva lidi. Nemalujeme lidem nesmysly, řekneme na co máme,“ pochlubil se místostarosta Pavel Švarc. „Také nemáme ani korunu dluhu, těm se vyhýbáme,“ dodala starostka.

Kandidáti za SNK jsou ze Suché, Chvalova, Podlešína i Stebna. „Vždy se snažíme, aby z každé vesnice byl někdo na kandidátce.

Co máme v jedné obci, chceme prosazovat i v ostatních,“ vysvětlila Jana Turková. Nyní se budou zastupitelé snažit sehnat peníze na nové auto pro sdružení dobrovolných hasičů. „Sto padesát tisíc je hodně peněz.

Snažíme se shánět dotace a nezadlužit se,“ dodala starostka obce, která v minulosti musela doplácet i na autobusovou dopravu.

Obyvatelé Stebna jsou se současnou situací povětšinou spokojeni. Co je ale občas trochu potrápí, je špatný signál mobilních operátorů.

„Signál tu má jen jeden operátor. Toho ale zrovna nevyužívám, takže když se mi chce někdo dovolat, je to problém. Když už se dovolá, slyším v telefonu jen podivné chrčení,“ posteskla si Anna Hájková.

„Také by mohl být lépe označen příjezd do obce. Když za mnou nedávno přijela známá z Opavy, dvě hodiny bloudila, protože z Ústí není na Stebno jediná směrová značka,“ dodala seniorka ze Stebna.

Rozhovor se starostkou Stebna Janou Turkovou (Sdruž. nezáv. kand.) o tom, jak hodnotí své působení ve funkci

Mé neúspěchy ať zhodnotí občané

Jak dlouho jste starostkou Stebna a co hodnotíte jako největší úspěch svého působení ve funkci?
Starostkou jsem druhé volební období, takže osm let. Za největší úspěch za tuto dobu považuji vybudování vodovodu v obci Suchá, kde se i přes počáteční nesnáze podařilo zabezpečit dostatek finančních prostředků. Dále také zajištění požární zbrojnice pro SDH Stebno. Snažíme se podporovat hasiče, kteří nám často pomáhají. Oni pomohou vždy ochotně a zadarmo. Dlouho jsme bojovali za hasičkou zbrojnici, což se nakonec povedlo. Hasiče chceme podporovat každopádně i dál. Když někde zahouká poplach, jdou dobrovolní hasiči všude první. Udělali jsme hodně práce i z hlediska kulturních akcí. Před osmi lety to tu vypadalo podstatně hůř.

Co jako největší neúspěch?
Moje neúspěchy hodnotit nebudu, to zhodnotí občané.

Co byste ještě chtěla do podzimních voleb stihnout?
Do voleb bychom chtěli dokončit výstavbu sociálních bytů v obci Suchá. V současnosti máme jen pár bytů, které jsou rekonstruované z bývalých tříd. Teď stavíme byty nové, protože těch stávajících je málo.

Co je podle vás největším problémem vaší obce a co naopak plusem?
Největším problémem zůstává vybudování kanalizace a čističky odpadních vod. Plusem je výhodné autobusové spojení MHD číslo 6, podporované krajským úřadem a ústeckým magistrátem.

Co vás čeká v dalším období?
Co nás čeká? Vybudování kanalizace a čističky odpadních vod, tedy řešení největších problémů v obcích. Dále budeme také pracovat na údržbě zeleně a zlepšování životního prostředí v obcích. Tam je vždycky co zlepšovat.
Grafika KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010


ANKETA: KOHO BUDETE NA PODZIM VOLIT?

František Zedek

Elektrotechnik, 45 let

Budu volit současnou koalici. S prací starostky a místostarosty jsem spokojen.Jaroslav Mikeš

OÚ Stebno, 53 let

S životem v obci jsem spokojen, takže dám svůj hlas současnému vedení obce.Josef Šantora

Operátor výroby, 54 let

Ještě nevím přesně, ale určitě ne ODS. Současné vedení obce ale špatné není.Tomáš Rohrbacher

Operátor výroby, 45 let

Fandím ČSSD, ale nic nemám ani proti současnému zastupitelstvu. Bydlím tu 34 let.

Anna Hájková

Důchodkyně, 75 let

V obci se mi žije dobře, jsem tu spokojená, ale volit budu asi radši někoho mladšího.