Předvolební situace na Střekově předznamenává změnu. Již třeba nechce kandidovat starosta Vlastimil Žáček (ODS).

Ten se rozhodl dát přednost své rodině. Jeho hodnocení, podle oslovených Střekovanů, vyznívá většinou kladně, i když ne vždy.

„Mně na panu starostovi bylo vždy nejvíce sympatické, že zdůrazňoval potřebu týmové práce a že si na veřejnosti nesnažil přivlastnit veškeré zásluhy. Bylo to vidět například u rozhledny, kdy řekl, že na jejím postavení má zásluhu bývalý místostarosta Pavel Boček,“ řekla o něm například Vladislava Janeková.

Najdou se ovšem i tací, kteří mu „otloukají o nos,“ že je „akorát pingl z hospody.“ Vlastní totiž restauraci Lípa.

Žáčkovi odpůrci se rekrutují především z okrajových vesnic, spadajících správně pod střekovský městský obvod. Nejvíce mu uškodila pravděpodobně kauza s přestěhovaným svádovským sousoším, jež je dnes v novém parku TGM. V kauze se snoubily stejnou měrou rozumné argumenty i neuvěřitelná míra demagogie na obou stranách.

Svádov z té doby zřejmě také Žáčkových odpůrců čítá nejvíce. Žáček sám si samozřejmě za svou aktivitou ohledně záchrany sousoší Tří králů dodnes stojí. „Sochu se nám podařilo zachránit na poslední chvíli,“ řekl o tom.

„Podle mínění památkářů, neexistuje zatím ve Svádově místo, kde by mohla stát, tedy bez nákladných stavebních úprav,“ dodal k tomu. „Nikdy jsem se ovšem nebránil tomu, aby jednou, pokud budou peníze, stála zase ve Svádově.“

A jak starostu Žáčka hodnotí jeho kolegové ze střekovského zastupitelstva? Velmi kulantně jej zhodnotil Pavel Boček, člen TOP 09. „Pan starosta se jevil jako velmi ambiciozní,“ řekl. „V rámci jeho snažení se mu možná i něco podařilo,“ smál se.

Jak v současnosti vypadají kandidátky na Střekově? Číslem jedna za ODS je dosavadní střekovská zastupitelka Jaroslava Lazarová, úředník městského obvodu Zdeněk Putna a trojkou současný primátor Jan Kubata.

Za sociální demokracii stojí na prvních třech místech Václav Křeček, místostarosta Střekova, zastupitel Milan Sokolovský a lékařka Michaela Vaňková. TOP 09 má zatím návrhy v první trojce: zastupitel Pavel Boček, technik Jiří Randák, znalec v oboru ochrany životního prostředí Václav Červenka.

Rozhovor s dosluhujícím starostou Střekova Vlastimilem Žáčkem o tom, jak hodnotí své dosavadní působení
Starosta nesmí házet flintu do žita


Co hodnotíte jako největší úspěch svého působení ve funkci starosty Střekova?
Nelze říci, který je největší. Každá práce, jež se povede, je úspěch. Mohu sem zařadit třeba stavbu protipovodňové hráze, Střekovské nábřeží je místem ke sportu i k odpočinku.Získávání dotačních titulů. Střekovská vyhlídka na Sedle. Park T.G.M. se sochou našeho prvního prezidenta. Vyrostla tu trolejbusová trať. Dohoda o výstavbě Rezidence Labe, chodník v Brné, kamerový systém, rekonstrukce chodníku ve Svádově, záchrana památek, školení pro seniory na mobilech a další.

Co jako největší neúspěch?
Z mého pohledu zejména lázně Vrbenského. Na druhou stranu dnes mají nového majitele. Další neúspěch vidím v nevůli občanů k parkovišti Tolstého, ale když to nechtějí, tak starosta musí respektovat jejich přání. Pro ně tu přeci je.

Co byste ještě chtěl do voleb stihnout?
Je toho hodně. Dohodu o zřízení soukromé mateřinky v objektu té bývalé, co patřila Stz s kapacitou 100 míst. Věřím, že nově zvolené zastupitelstvo bude pokračovat v jednáních. Chtěl bych ještě vytvořit pracovní místa pro nezaměstnatelné občany a zvýšit jejich počet ze 100 míst na 200 ve veřejné službě, která se velmi osvědčila. Co určitě stihnu je zřízení parkovacích míst v Kamenné ulici a dokončení rekonstrukce pošty.

Co je podle vás největším střekovským problémem a co naopak plusem?
Za největší problém považuji málo podnikatelských aktivit. Chybí tu supermarket. Jako plus vidím velký potenciál cestovního ruchu. Máme tu hrad Střekov, Malé Sedlo, Masarykova zdymadla, památky a lesy, kde by mohly vzniknout singletrackové trasy, nebo bikeové školky. Nesmíme zapomenout ani na technické památky, jako jsou zdymadla.

Co svému nástupci vůbec nezávidíte a na co by se, podle vás měl připravit?
Politik se nesmí bát mluvit s lidmi a musí se snažit splnit jejich přání. Nesmí házet flintu do žita, když bude chtít prosadit dobrou věc, ale zastupitelé na to budou mít jiný názor a nepodpoří ho. Práce starosty je i o shánění dotací a peněz, aby bylo uklizeno, posekáno, v zimě prohrnuto. Ale hlavně, že to není o politikaření, ale o tvrdé práci. Já mu, nebo jí, přeji hodně úspěchů a tvrdé nervy. Osobně mi bylo ctí, že jsem mohl být střekovským starostou.

Anketa: Koho budete na Střekově volit?

Miroslav Georgiev

Zámečník, 55 let

Celkem to vedení šlo, problémy tu nebyly. Ale ODS volit nebudu, spíš střed.Josef Filípek

Sádrokartonář, 21 let

Já ani nevím, že mají být nějaké volby! Co se vedení týká, já tu jsem málokdy.Petra Sammetreiterová

Studentka, 18 let

Na vedení si nestěžuji. O tom, koho volit, jsem ještě neuvažovala, takže zatím nevím.Jaroslav Najman

Dělník, 54 let

Já vůbec nevím, koho budu volit, mě moc politika nezajímá. Takže nevím.

Daniel Revai

Zdravotník, 22 let

Aha, to je zajímavá otázka. Já nevěřím, že bych šel k volbám. Vedení Střekova je mi jedno.