„Byla to hrůza. Slyšeli jsme, jak se v korytě valí kameny. Velká voda přišla naráz, bylo to jako hukot rozbouřeného moře,“ vyprávěla Kristína Péčová, které voda odřízla jedinou cestu z domova.

„Zeshora se teď vůbec nedostaneme, zespoda to jde jen po úzké pěšině podél plotu,“ ukazovala invalidní důchodkyně s holí v ruce.

„Problém je, že se k nám teď nedostanou se dřevem, které máme objednané, ale v případě nouze ani lékař. Já jsem po dvou operacích nohy, manžel nemůže na kyčle, takže teď máme opravdu problém,“ popisovali manželé svou nepříjemnou situaci.

„Viděli jsme, jak jedno auto silnicí projelo, ale další už se musela vrátit. Nebylo kudy utéct,“ popisovali Péčovi hrůzné okažiky. Sami potom volali hasičům, aby přijeli silnici uzavřít.

„Nyní by se nám hodilo, kdyby nám tu postavili alespoň mobilní můstek. Zkoušeli jsme to, kde se dá, ale jediná odpověď byla, že naše situace není tolik kritická,“ líčila nevěřícně důchodkyně.

Jejich soused Václav Burian, který byl 16 let starostou obce, přitom říká, že na kritickou situaci se špatnými stupni a zaneseným korytem, upozorňoval již před dvěma lety. „Čas na opravu byl, ale nic se nestalo. Kdyby to někdo dal do pořádku, nemuselo to takhle dopadnout,“ podotkl velkobřezenský zastupitel.

Sám prý v Homolském potoce viděl dvě přívalové vlny, které smetly co mohly. „Zeď potočního koryta je teď na mnoha místech úplně rozsekaná. Oprava bude nejspíš trvat několik let. Dole se pak potok úplně vylil a zatopil osm domů,“ počítal škody bývalý starosta obce Václav Burian.