Dvaatřicetimilionová investice do rekonstrukce zasedací síně magistrátu zatím Ústečanům mnoho užitku nepřinesla.

Snad jen zastupitelé, kteří vyšperkovaný sál otestovali na začátku prázdnin, ocenili pohodlnější sezení a výhody moderní techniky.

Mimo jiné už nemuseli zvedat ruce při hlasování, stačilo jim zmáčknout příslušné tlačítko. Veřejnost ale na kvalitnější informace z jejich jednání, i když to nový audiovizuální i hlasovací systém umožňuje, dosud čeká marně.

Pomoc před volbami

„Já bych se na to docela rád podíval. Doufám, že to stihnou ještě před volbami. Třeba by mi to pomohlo v rozhodování, koho volit a koho ne. Ale o to oni asi zrovna dvakrát nestojí, být pod takovou kontrolou,“ soudí Ústečan Miroslav Davídek.

Karel Nepraš z ústecké Strany zelených upozornil, že od prvního zasedání městského zastupitelstva ve zrekonstruované síni už uběhl víc než měsíc. „A na webu města stále není ani výpis hlasování zastupitelů, ani audio či video záznam,“ dodal Nepraš. Ještě minulý týden tam dokonce chyběl i běžný zápis z jednání.

Jeho stranický kolega Dušan Oslej, předseda městské organizace, míní, že jde zřejmě o laxnost dosluhujícího vedení města, které si nedokáže nebo nemá zájem pohlídat, aby občané dostávali včas základní informace, jak jejich zastupitelé pracují a rozhodují.

FOTOGALERIE: Rekonstrukce hlasovacího sále ČTĚTE ZDE

Technici nestíhají

Primátor Ústí Jan Kubata odmítl, že by měl se zveřejňováním informací včetně přímých přenosů z jednání zastupitelstva nějaký problém. „Vždyť proto se to zařízení dělalo. Že příslušné informace dosud na webu nejsou, není věcí politiků, od těch šlo zásadní zadání tam tyto věci dávat. Ale zajistit to musí technici,“ řekl Kubata.

Proč to ještě neudělali, neví, asi na to podle něj potřebují více času. Obvinění zelených z laxnosti však odmítl. „Chápu jejich snahu se před volbami zviditelnit. Ale já nemám zájem, aby informace na internetu nebyly. Jen se momentálně zabývám zásadnějšími problémy, povodněmi a dálnicí, než tím, co chybí na webu,“ dodal primátor.

Mluvčí města Milan Knotek ujistil, že informace o tom, jak který zastupitel hlasoval na posledním jednání zastupitelstva města, budou na městské webové stránky doplněny a tento přehled zde bude zveřejňován pravidelně.

„O přímých přenosech a videích bude vedení města ještě diskutovat, je to technicky velmi náročná záležitost. Neumím proto zatím odpovědět na otázku, zda se on–line přenosy v budoucnosti stanou stálou součástí informačního servisu,“ uvedl Knotek. Také on tvrdí, že věc nestojí v rovině ochoty či neochoty města jít s informacemi ven, ale pouze v rovině technické.

Zelení podle Osleje budou žádat, aby zastupitelé pravidelně zasedali až v odpoledních hodinách, aby se jejich jednání mohli Ústečané snáze účastnit a k projednávaným bodům vyjadřovat v diskusi. Doposud se zastupitelstvo scházelo většinou dopoledne. Jen výjimečně, například letos v červnu, kdy byl na programu koncept nového městského územního plánu a vedení města očekávalo větší zájem veřejnosti o tuto problematiku, svolal primátor jednání až na odpoledne.

„A město by také mělo nově pořízenou audiovizuální techniku využít k on-line přenosům zasedání zastupitelstva,“ dodal ještě Oslej.