Jaké byly příčiny povodní, které zasáhly o víkendu i Ústecký kraj?
Těmi hlavními byla meteorologická situace, vlhký a labilní vzduch. Také byla už část povodí nasycena. Srážky v tomto množství se nemohly vsakovat. Dále tam byly i návětrné efekty a takzvané střihové srážky. To všechno dohromady hrálo určitou roli a způsobilo to vysoké srážky.

Kolik vody na nás v kraji spadlo?
Na Děčínsku byly srážky mimořádné a v některých místech se přiblížily ke 100 milimetrům za den. Ve Varnsdorfu jsme naměřili za jeden den 90 mm srážek, což je rekordní hodnota. Průměrně se srážky pohybovaly kolem 70 až 80 mm za 24 hodin. Ve Vaňově to bylo 75 mm. Během dvou dnů spadlo asi 20 až 25 % srážek z ročního úhrnu.

Sehrálo při povodních nějakou roli, že déšť přišel odjinud, než jak bývá zvykem od západu?
Srážky, které přicházejí řekněme od východu, nebo takové ty vracející se fronty, které se nad námi vlní, jsou vždy nebezpečnější. To proto, že vždy přetrvávají delší dobu. Zvlnění fronty spolu s vlhkým labilním vzduchem způsobilo, že z hlediska srážek nastala extrémní situace.

Očekávali jste to?
Více méně ano. Akorát nebylo jasné, kterou část území zasáhne. Už ve čtvrtek jsme vydávali upozornění. To byly naše odhady střídmější, očekávali jsme úhrny za 24 hodin asi 60 milimetrů. Postupně se odhady zvyšovaly. Srážky byly nakonec ještě o málo vyšší, než jsme očekávali. V některých oblastech byly extrémní.

Fotogalerie z jednotlivých záplav v obcích na Ústecku najdete ZDE

Máme se i v blízké budoucnosti obávat takto extrémních dešťů?
Dá se říct, že v posledních letech je četnost takto extrémních srážek, například v povodí Kamenice, poměrně vysoká. V posledních dvou letech jsme zde měli velkou vodu několikrát. Je pravděpodobné, že výskyt těchto jevů bude skutečně četnější.

Co způsobuje zvýšený výskyt extrémních srážek nad naším územím?
Jedna z příčin mohou být zásahy člověka do krajiny, které pak v důsledku působí nepříznivě při odtékání spadlé vody. Částečně za tím mohou být i klimatické změny.

Jaké počasí nás čeká v kraji v nejbližších dnech?
Zhruba do středy by mělo být spíše méně oblačnosti s ojedinělými přeháňkami. Srážky budou četnější v druhé polovině týdne. Postupně by mělo být až zataženo a přidají se četnější srážky. I silnější a zpočátku doprovázené bouřkami. Čtvrtek a pátek budou zřejmě výrazně deštivější. V bouřkách by mohly úhrny dosáhnout ve čtvrtek 60 a v pátek 50 milimetrů.

/zpravy_region/20100807_deste_voda_rekalabe_stoupa.html">INFORMOVALI ZDE

FOTOGALERIE MÁME Z TĚCHTO MÍST:

Povodně v Leštině na Ústecku ZDE

Povodně a sesuv opěrné zdi v Brné ZDE

Povodně na Velkobřezensku zde

Povodně na Libouchecku ZDE

Povodně ve Vaňově ZDE

Povodně v Neštěmicích ZDE

Zatopený objekt ústecké Spolchemie ZDE