Zemětřesení. Jediné slovo, které vystihuje možnou povolební situaci v Telnici. Komunistická strana Čech a Moravy, která minulé komunální volby v Telnici vyhrála s téměř 56 procenty, vůbec nepodala kandidátní listinu!

„Základní organizace KSČM rozhodla, že kandidátní listinu v Telnici podávat nebudeme,“ sdělil bez dalšího vysvětlení předseda okresního výboru KSČM Pavel Vodseďálek.

Současný starosta a zároveň komunista Jaroslav Doubrava bude kandidovat za politické hnutí Severočeši.cz. Starostování Telnice ale prý raději přenechá někomu jinému.

„Jestliže si spočítáte roky, kdy jsem v čele obce, dojdete k číslu 32. To je už hodně let. Mám pocit, že se dostávám trochu do stereotypu a chtěl bych si trochu orazit,“ vysvětlil Jaroslav Doubrava. Úplně odejít ale nechce.

„Bude–li příští zastupitelstvo mít zájem, budu připraven pracovat a pomáhat kde se dá,“ slíbil současný starosta, který byl navíc osloven, aby přijal kandidaturu do Senátu. Opět za Severočeši.cz

Starostou Telnice je Doubrava od voleb v roce 1990. V uvolněné funkci na radnici byl nepřetržitě od roku 1978.

Jeho nástupce by se prý měl připravit především na problém padajících stromů. „Mám pocit, že zákonodárci nebyli duchem přítomni, nebo se zbláznili, když „lesní“ zákon přijímali. Zákonem totiž přenesli odpovědnost za lesní porost ohrožující majetek jiných na ně samé, nebo obce,“ upozornil Doubrava.

Kdo bude ale příštím starostou obce, známe díky lyžařským vlekům, zůstává otázkou.

Dle zjištění Deníku budou v obci kandidovat kromě Severočechů ještě SNK Evropští demokraté. Jména svých kandidátů ještě nezveřejnili.

Kandidátní listinu pro komunální volby naopak už nepodávala ani ODS. Roman Matiáš, kterého Občanští demokraté navrhli loni, bude letos kandidovat také za Severočechy.

Obyvatelé Telnice a Varvažova jsou se životem v obci povětšinou spokojeni. Politické zemětřesení je nijak nepřekvapuje a dle jejich reakcí ani nevyvádí z míry. „Volit chodím pokaždé a většinou toho, koho znám. Když vím, že je to dobrý člověk, je mi jedno v jaké je politické straně,“ shrnul názor obyvatel obcí Václav Ort.

Lidé si nejčastěji pochvalují krásné okolí obce, nabízející nespočet možností pro toulky přírodou. „Jen kdyby tu jezdil ten vlak častěji. Alespoň o víkendech,“ doufala obyvatelka Telnice Dagmar Lomická.

Je dobře, že Jaroslav Doubrava končí jako starosta Telnice? Hlasujte!

Doubrava: Po 32 letech si chci trochu orazit

Budete znovu kandidovat v komunálních volbách?
Kandidovat do zastupitelstva obce budu, ale už bych nechtěl být starostou.

Proč jste se tak po dvaatřiceti letech rozhodl?
Mám pocit, že se dostávám trochu do stereotypu a chtěl bych si trochu orazit.

Co hodnotíte jako největší úspěch svého působení ve funkci?
To, že se mi podařilo vždy po volbách ze zastupitelstva odstranit partajničení a vytvořit kolektiv, kterému šlo o prospěch obce. Za další úspěch ovšem považuji i to, že jsme nerozprodali obecní majetek, který nám nyní přináší do rozpočtu prostředky. Mohl bych jmenovat i znovuotevření mateřské školky, výstavbu domu pro důchodce, opravy komunikací, výstavbu chodníku, plynofikaci obce. Ale i záchranu koníren a renovaci objektu restaurace, nyní penzionu Stará pošta ve Varvažově, nemohu opomenout i výstavbu parkoviště a dalších staveb v lyžařském středisku, jako je otočka autobusů, Chata u vleku, ale i kanalizace a ČOV atd.

Co jako největší neúspěch?
To, že se doteď nepodařilo dosáhnout toho, aby i individuelní ČOV byly brány jako jedna z možností celoplošného čištění odpadních vod v malých obcích. Přitom by to byla cesta, jak ušetřit obrovské finanční částky.

Co byste ještě chtěl do voleb stihnout?
Jednoznačně to je výstavba fotovoltaické elektrárny, která v budoucích letech přinese obci významné finanční prostředky. Myslím, že v situaci,kdy jsou všude finance oklešťovány, to bude významná položka rozpočtu.

Co je podle vás největším problémem Telnice?
Za největší problém považuji nedostatek míst vhodných pro výstavbu rodinných domků. Začali jsme sice zpracovávat nový územní plán, ale ani ten náš problém nemůže vyřešit. Obec prostě nemá prostory, kam se rozvíjet. Velikým problémem jsou padající stromy ohrožující domy a životy našich občanů v horní části Telnice.

A plusem obce?
Poloha obce, zájem mladých lidí se k nám stěhovat, žít mezi námi. Mám za to, že vidí, že tu máme vytvořeny dobré podmínky od nádherné mateřské školy po dům, kde domov najdou ti, kteří pomoc už víc potřebují, tedy penzion pro důchodce. Provozujeme kino. Máme fotbalové mužstvo mužů i žen, aktivní rybáře, skvělé hasiče a tak bych mohl jmenovat další a další.

Anketa: Koho budete v Telnici volit?


Dagmar Lomická

Důchodkyně, 72 let

Volit chodím pravidelně, ještě jsem nevynechala, ale koho budu volit letos, ještě nevím.


Václav Ort

Důchodce, 64 let

Volím lidi, které znám, většinou bez ohledu na politickou příslušnost, takže už asi vím.


Božena Kuciková

Důchodkyně, 82 let

Ještě si to pořádně rozmyslím, aby to byl někdo dobrý pro obec i pro lidi.


Ondřej Kůs
Nezaměstnaný, 28 let
Jsem víc v Ústí, takže si asi změním trvalé bydliště. Tam bude můj hlas potřebnější.


Ivan Kucik
Nezaměstnaný, 26 let

Budu volit asi nějakou novou stranu, i když nevěřím, že mi umožní tady sehnat práci.