„Jedná se o papillony, v překladu motýlky. Jméno získali podle svých uší, jež připomínají motýlí křídla,“ vysvětluje chovatelka Jaroslava Hoření a dodává, že v Ústí a okolí ještě nejsou příliš rozšířeni.

„Ale už si je aspoň nepletou s čivavami,“ doplňuje. Řada sousedů jistě netuší, že mají tu čest sdílet panelový dům s již uznávanými šampiony, psími „missáky“.

Pětiletý Garonek je tak trochu morous. Pyšní se již dvěma tituly a mnoha poháry. „Je Český šampion a Český grand šampion. Oba tituly jsou vydřené,“ zdůrazňuje hrdá majitelka. Také mladší rošťák Drýmínek si již brousí zoubky na druhý a cennější titul.

„Snad to v Mladé Boleslavi vyjde,“ přeje si panička, která si své první pejsky pořídila teprve s odchodem do důchodu.

Stará rasa papillonů byla oblíbena zvláště na středověkých šlechtických dvorech. Prý tento psíček věrně doprovázel Marii Antoinettu až na popraviště.

Není těžké nalézt papillony i na plátnech velkých umělců, kupříkladu Rubense. Později byli pro svou snadnou vycvičitelnost a efektní vzhled i oblíbenci cirkusových manéží.

Jen těžko si lze představit, že kdysi byl tento malý tvor, který váží nejčastěji okolo 2 a půl kil, používán jako vyháněč drobné zvěře.

Ačkoliv byl papillon staletí zvyklý na přepych šlechtických dvorů, přesto zůstal skromný a nenáročný. „Nejsou nijak nároční,“ říká paní Hoření, ale hned pokračuje: „Ale na gauči mají svoje místečka a samozřejmě spí s námi v posteli.“

Majitelka chlupatých krasavců se ráda schází s ostatními chovateli papillonů. „Každé září je den papillonů a během uspořádané akce se sejde až 80 těchto psů. Letos to bude v Chlumci nad Cidlinou,“ říká milovnice této rasy.

Jeden takový čistokrevný exemplář přijde na 10 – 15 tisíc korun.