Výsledkem posledního jednání kolem lihovaru za účasti České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice, krajského úřadu a společnosti PLP, která lihovar provozuje, je dle mluvčí kraje pouze shoda v tom, že by PLP měla lépe komunikovat.

„Správní řízení o vydání integrovaného povolení k trvalému provozu stále probíhá. Podmínku Trmic, bezzápachovost, zákon bohužel nezná. Lihovar by ale v budoucnu měl fungovat tak, aby zápach lidi neobtěžoval,“ sdělila mluvčí Magdalena Hanáčková. Nové povolení by krajský úřad měl vydat do měsíce.

Hygienici: Nehlučte

Příliš nového nepřineslo jednání ani pro Krajskou hygienickou stanici. „Z našeho hlediska jde především o to, aby lihovar nepřekračoval limity hluku a hluk pravidelně měřil,“ vysvětlil Roman Štastný z Krajské hygienické stanice v Ústí na Labem.

Lidé si ale stále stěžují na zápach z lihovaru. Trmický městský úřad eviduje jen za období letošních letních prázdnin téměř devadesát stížností. „Výtky jsou nárazové. Jsou dny, kdy nepřijde žádná, stejně jako dny, kdy se jich hromadí víc,“ řekla trmická starostka Jana Oubrechtová.

Podle té má vliv na počet stížností i rezignace lidí. „Některé už omrzelo si stále stěžovat, jiní už nechtějí platit za telefon, či SMS, přes které stížnosti posílali,“ spekulovala starostka. Pro ně nyní městský úřad zavedl bezplatnou telefonní linku. „Linka funguje od pondělí a nějaké stížnosti jsme na ní zaznamenali,“ dodala Oubrechtová.

Ústečané ale boj s lihovarem nevzdávají. Provozovatel Větruše Jan Vrba včera při online rozhovoru Deníku řekl, že lihovar prostě smrdí. „Více jak dvouletá snaha o nápravu je výsměch a měli by ho zavřít,“ řekl Jan Vrba.

Nesnadná je situace i pro Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Ředitelka ústeckého oblastního inspektorátu ČIŽP Jana Moravcová řekla, že inspekci nezbývá nic než čekat, jak bude nové integrované povolení vypadat. „Pro kontrolní činnost ale bylo příznivější původní, zrušené povolení, které nám dávalo větší kontrolní pravomoce,“ řekla Moravcová.

Obtěžuje, či nikoli?

Předseda představenstva PLP Oldřich Řáha řekl, že společnost výsledek jednání teprve analyzuje, ale že z hlediska odstranění zápachu udělali maximum. „Myslím, že podle práva máme na kolaudaci nárok. Teď se budeme bavit o tom co je a co není obtěžování zápachem,“ uvedl Oldřich Řáha.

Zapáchá trmický lihovar? Hlasujte!