„Byl to obrovský zážitek,“ řekl Miroslav Kabeš, který viděl nejlepší akrobatické piloty světa na okruhu v Lausitzu na vlastní oči.

„V televizi má člověk sice vše jako na dlani, ale ten živý prožitek burácení motorů je nenahraditelný,“ myslí si Kabeš, který se vydal do Německa se svým kolegou.

„Jediné neštěstí, které nás potkalo, bylo, že jsme si zakoupili ty nejlevnější vstupenky, které nás zavedly na travnatou tribunu, před kterou byla velká kovová mříž. Výhled byl jak z vězení,“ usmíval se Kabeš.

Diváci jsou při těchto závodech v sedmém nebi. Zaklánějí hlavy stejně jako v dobách, kdy letadlo bylo něco jako ufo. Letecké závody Red Bull Air Race jsou podívanou, při které se vám tají dech.

„Účast diváků byla velmi vysoká. Už jen dvouhodinová zácpa před okruhem dala najevo, že nebude nuda,“ vyprávěl Kabeš, jehož koníčky jsou karate a fotografování.

V sobotu se kvůli počasí zrušila kvalifikace. „Takže jsme v neděli sledovali kompletní dění,“ mnul si ruce Kabeš a nezapomněl pochválit českého pilota Martina Šonku, který skončil jedenáctý.

„Jako jediný předváděl čisté lety bez chyb. Rychlost mu sice chyběla, ale zde asi hraje roli nejenom faktor pilota, ale i technika.“

Loňský ročník závodů vidělo v televizi 300 milionů diváků ve 131 zemích.