Pohled věrného čtyřnohého přítele a pohnutý příběh jeho života. To jsou důvody, proč v celostátní soutěži Můj hrdina hlasující na internetu i porotce zaujali také voříšci, přesněji řečeno kříženci, kteří prošli psími útulky v Ústeckém kraji.

Mezi porotci jsou jak známé osobnosti, tak i lidé, kteří se psími hrdiny pracují – veterináři, záchranáři či trenéři vodicích psů pro nevidomé. Chcete jména? Dagmar Havlová, Petr Fejk, Barbora Špotáková, Mathilda Nostitzová či Ondřej Hejma.

Právě jemu se zalíbil kříženec Basty, který čekal jeden a půl roku v ústeckém psím útulku na svou novou majitelku. Basty tam ale během té doby získal „venčitele“, na něhož do konce svého psího života nezapomene.

„Celou dobu jsem čekal na šťastný konec v tom smyslu, že si „venčitel“ Bastyho vezme domů a budou společně žít až do konce svých dnů. To, že nakonec příběh skončil úplně jinak, je pro mne malým důkazem, že to je příběh pravdivý, a v tom je pro mne jeho cena. Ukazuje, že lidé nechodí do útulku jen tehdy, když něco potřebují, ale prostě proto, aby potěšili němou tvář, která to právě potřebuje. Jsem rád, že Basty nakonec svou hodnou paničku našel, ale na svého dobrodince nezapomněl,“ řekl ke svému favoritovi známý zpěvák, hudebník a moderátor Ondřej Hejma.

Bastyho z útulku si oblíbil Jaroslav Vaněk z Ústí nad Labem. A protože ho nemohl mít doma, alespoň jej virtuálně adoptoval, což znamená, že finančně přispíval na jeho pobyt v útulku. A ve volném čase jej chodil venčit. I tak se dá pomáhat opuštěným psům, pokud člověk chce, ale nemá na to podmínky. Konec příběhu je přesto šťastný – po roce a půl si Bastyho vybrala nová majitelka.

Právě příběh zvířete a zdůvodnění, proč je pro svého majitele ten či onen pes nebo kočka hrdinou, jsou hlavními podmínkami pro nominaci a možnost internetového hlasování.

Cílem ceny Můj hrdina je poukázat na to, jak výjimečný vztah často panuje mezi zvířetem a jeho majitelem, a najít inspirativní zvířecí hrdiny České republiky.

„Lidé mohou nominovat každého psa nebo kočku, kteří jsou pro svého majitele důležití a jedineční. Ať už někoho přímo zachránili nebo mu svou přítomností pomohli v těžké životní situaci, jsou to právě oni, kdo si zaslouží uznání a ocenění,“ přibližuje Lucie Spěváčková z agentury, která má na starosti medializaci této soutěže.

Průběh soutěže:

Každý měsíc od dubna postoupili hrdinové s nejvíce hlasy do zářijového finále – jeden pes a jedna kočka z Domácí kategorie a jedno zvíře z Profesionální kategorie. V srpnu probíhá poslední, páté základní kolo.

Během finále, které se uskuteční v září, mohou zájemci hlasovat pro jednoho z 15 finalistů, abyste přispěli k vyhlášení největších zvířecích hrdinů roku 2010.

Vítězové finále soutěže „Můj hrdina“ získají kvalitní krmivo na celý rok. Všechny potřebné informace najdete a hlasovat můžete na internetových stránkách www.mujhrdina.cz

Hrdinové jsou rozděleni do dvou hlavních kategorií – „Domácí“ kategorie pro běžné domácí mazlíčky a „Profesionální“ kategorie pro zvířata, která jsou cvičena k nějakému účelu – například psi vodicí, asistenční nebo záchranáři, ale i kočky pracující jako felinoterapeuti. Kromě výherců měsíce, o kterých v uvedených kategoriích rozhodují hlasy na www. mujhrdina.cz, každý týden vybírá jeden porotce jeden příběh, který jej nejvíce zaujal, jako „Tip poroty“.

Nyní probíhá hlasování v pátém měsíci, jehož tři vítězové doplní patnáctku pro zářijové finále.

Nejvíce hlasů v srpnu zatím dostal další pes, jenž má ve svém životopisu také útulek. Přihlásila ho jeho současná majitelka Veronika Holubová z Jirkova. „Beník byl nalezen a předán do litoměřického útulku. Hned druhý den jsme ho náhodně našli na internetových stránkách útulku a převzali jsme si ho 23. prosince 2009. Ti, co ho vyhodili, mu nejspíš ublížovali, než byl vyhozen na ulici.

Zjistili jsme to podle jedné jizvičky a jednoho stroupku. Bojí se cizích lidí a hlavně dětí. Zato je ale strašně aktivní, hravý. Teď už mu je půl roku a je to moc čiperný pejsek. Věříme, že i spoustu dalších, kteří v útulku bohužel stále čekají na své nové páníčky, si někteří hodní lidé jednou odvedou a budou spokojeni jako ten náš,“ lze se dočíst v Beníkově příběhu.

Tak neváhejte, možnost nominací a hlasování v soutěži „Můj hrdina“ končí již za 21 dní.