"Libouchec je totálně pod vodou, potok nestíhá. Obyvatelé stěhují věci do prvních pater," popisovala situaci v Libouchci redaktorka Deníku Monika Gondová.

Podobně na tom byli v Chuderově. Voda tady zaplavila celé hřiště a přilehlou komunikaci. Řidiči se snahou objíždět uzavřené centrum Ústí dojedou jen sem a dál nepokračují, točí se a jedou zpět. Jediná spojka mezi centrem a Krásným Březnem byla Výstupní ulicí.

Děkujeme čtenářům
za fotografie!

SITUACI SLEDUJEME!

Odbor dopravy magistrátu apeluje na řidiče, aby v žádném případě nejezdili do Tovární ulice. Vylil se tady Klíšský potok, voda je i ve Spolku. "Řidiči by tudy v žádném případě jezdit neměli," dodal Knotek.

Dle mluvčí Spolchemie Marie Logrové je situace přibližně stejná jako v sobotu. "Hasičská jednotka je na místě a čerpá vodu z přepadových jímek, aby se nedostala do sklepních prostor administrativní budovy," upřesnila Marie Logrová

Dosavadní informace hovoří také o vytopení jednoho supermarketu v Krásném Březně, na Předmostí je pak uzavřený jeden jízdní pruh, kde hasiči odklízí bahno, štěrk a kamení z Bertina údolí. Průjezd centrem města se protahuje na 25 minut.

Podle slov mluvčího ústeckých hasičů Lukáše Marvana museli hasiči okamžitě zasahovat.

„Na Střekovském nábřeží jednotka vyjela k ucpané kanalizaci. V Krásném Březně jsme ve viaduktu vyprošťovali uvízlé auto. Také evidujeme na Libouchecku zatopené sklepy,“ řekl Marvan.

Městská doprava se na hodinu zastavila na Střekov a do Krásného Března. Podle slov dispečera pod viadukty uvízla auta, což znemožňovalo průjezd trolejbusů a autobusů. Doprava se opravdu takřka zastavila.

"Navíc se kvůli tomu vytváří kolony, což nám komplikuje otáčení autobusů přímo v centru města," podotkl dispečer. Okolo půl deváté hodiny pak uvedl, že městská hromadná doprava jezdí s obtížemi, ale jezdí.

Cestující jen musí počítat s uzavřením Tovární ulice, na linky číslo 57 a 62 jsou nasazeny autobusy a uzavřený úsek objíždí společně s linkami 4, 6, 12 a noční 102 okolo Kauflandu a Průmyslovou ulicí.

Městskou dopravu zastavila také voda valící se z Bertina údolí. Voda tady tekla takovým proudem, že řidiči trolejbusů na linkách 53 a 54 a autobusů náhradní dopravy číslo 52 raději do proudu vody ani nevjížděli.

PŘÍVALOVÉ DEŠTĚ ZNOVU UDEŘILY! TVOŘTE S NÁMI ZPRAVODAJSTVÍ!
Posílejte nám fotky a videa, jak situace vypadá u vás! Náš redakční mail: ustecky@denik.cz
Všem, kteří nám již své fotky a videa zaslali, DĚKUJEME!

Primátor Ústí nad Labem Jan Kubata svolal ve čtvrtek na 22.00 hodinu Bezpečnostní radu města. Důvodem byly důsledky dnešního odpoledního přívalového deště, který způsobil problémy na řadě míst města a bývalého okresu.

Kubata vyzval Policii České republiky k nasazení co největšího počtu sil, které by doplnily strážníky při řízení dopravy a dalších činnostech. Další výzva byla směrována na Ředitelství silnic a dálnic, jež začalo s rekonstrukcí pěti úseků silnice I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic.

„V době, kdy je na tuto strategickou komunikaci svedena těžká nákladní doprava kvůli neprůjezdnému úseku v Bořislavi, to byla obrovská chyba, která dnes způsobila v obou směrech dopravní kolaps. ŘSD chybu uznalo a na základě mé výzvy se pokusí práce urychlit“, uvedl Kubata.

Zástupci ŘSD na jednání Bezpečnostní rady města sdělili, že do zítřejší sedmnácté hodiny práce ustanou, takže tudy budou moci kamiony ve špičce jezdit obousměrně bez omezení. Pak práce začnou a ze soboty na neděli by mělo být hotovo.

„Chtěl bych vyzvat řidiče osobních automobilů a vozidel do 3,5 tuny, aby se alespoň zítra silnici I/30 vyhnuli a využili objízdných tras po silnicích I/8 a II/261 přes Litoměřice“, pokračuje Kubata.

Voda zatopila sklepy ve správní budově Spolchemie, ekologická katastrofa však podle našich informací nehrozí. Zatopeny jsou desítky domů ve Strážkách, Božtěšicích, Libouchci i jiných částech bývalého okresu.

Hasiči do čtvrteční sedmé večer řešili 87 případů čerpání vody a 48 odstranění nebezpečných stavů (polomy, ucpané výpustě, apod…).

Přívalové deště s hladinou Labe dosud zatím moc nezahýbaly. Zatímco v 16.00 hodin bylo zaznamenáno na vodočtu střekovských zdymadel 418 cm, v 19.00 hodin pak už 434, nicméně vzestup hladiny je pozvolný. První stupeň se vyhlašuje při dosažení 450 cm.

Mluvčí policie Vladimír Junek dodal, že ve stejné chvíli se na jednom z mostů navíc srazily tři automobily. Další vůz uvízl pod viaduktem. V centru města se během večera tvořily neobvyklé kolony a pod Mariánskou skálou způsobovaly řidičům potíže hluboké a souvislé vrstvy naplaveného kamení.

Hasiči podle Marvana museli zasahovat u 45 velkých událostí. V podvečer se v Ústí nad Labem rozvodnil Klíšský potok, který v podzemí protéká pod částí areálu Spolchemie. V jejím okolí a okolí západního nádraží se rozlila voda.

Voda z přívalového deště úřadovala i v Libouchci na Ústecku. Hasiči tam museli během večera čerpat vodu ze sklepů v několika domech, do nichž natekla ze stráně.

"V tuhle chvíli nejsme schopní odhadnout, kolik domů je zasažených, protože ten zásah je poměrně velký," řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Hasiči podle něj čerpali vodu ze sklepů i na jiných místech v kraji.

Na možnost přívalových dešťů upozorňovovali i meteorologové. Více zde.

Zpracovali Petr Sochůrek, Martin Klimeš, Filip Vlček a Monika Gondová.
Bylo využito podkladů agentury ČTK.
Fotografuje Karel Pech, zasílají také čtenáři. Děkujeme!