Víc pravomocí obvodům. Po tom volá většina kandidátů do příštího zastupitelstva Severní Terasy bez rozdílu politických stran.

Včetně současného starosty Leo Dittricha (ODS). Mimo jiné by přivítal, kdyby si Terasa opět sama organizovala úklid i údržbu zeleně. Před 3 lety město tyto činnosti obvodům odebralo a začalo je vykonávat centrálně samo.

„Pořádek se tady strašně zhoršil, už to tu není úpravné jako dřív. Jsou špinavé chodníky, přerostlé keře brání lidem v pohybu, v zeleni jsou odpadky. Snad jenom v parku je to lepší, což je však dost málo,“ postěžovala si místní obyvatelka Hana Kovářová. Právě ale Centrální park si místní radnice udržuje sama.

Vrátit význam nejenom tomuto, ale všem ústeckým obvodům, chce také ČSSD. „Je to jedno z našich ústředních hesel,“ řekl předseda ústecké organizace Arno Fišera. Z první příčky sociálně demokratické kandidátky se na Terase bude prosazovat dnešní místostarosta Josef Macík. ČSSD by ho ovšem ráda viděla příštím starostou.

Koaliční smír

Místní občanští a sociální demokraté podle zástupců obou stran na Severní Terase zatím vládnou v koaličním smíru. A mírumilovná i konstruktivní, alespoň prý většinou, je rovněž spolupráce s opozicí, konkrétně se Sdružením pro zdraví, sport a prosperitu (SZSP) a KSČM.

O 15 křesel v novém zastupitelstvu se chtějí ucházet kandidáti 11 stran a uskupení. Vedle 4 stávajících také TOP 09, Strana zelených, Severočeši.cz, Alternativa pro občany, Evropská strana důstojného stáří, Suverenita a Strana pro ekologii a zdraví.

Lídrem kandidátky ODS zde je Ivan Dostál, ústecký radní a ředitel Kulturního střediska města Ústí, Dittrich je až za ním. „Pakliže budu zvolen, starostou budu. Určitě nehraji roli nastrčené figurky, jež se posléze stáhne ve prospěch jiného,“ ujistil Dostál. V tom případě by prý skončil se šéfováním kulturnímu středisku. „Ale snažil bych se o externí spolupráci, i zadarmo,“ řekl.

Šanci má i Jiří Brodský (dříve ODS, nyní jednička na kandidátce TOP 09). V minulých volbách získal nejvíce hlasů a opětovně usedl do křesla starosty, seděl v něm celkem 11,5 roku.

Před 3 lety jej z něj ale mateřská ODS, kterou třikrát dovedl k vítězným volbám, vyobcovala, prý špatně komunikoval, a nahradila Dittrichem. S ODS se Brodský definitivně rozloučil loni po velrybářské aféře. „S takovou partou se nechci prezentovat,“ zdůvodnil.

Největší problém obvodu: parkování

Severní Terasa – Starosta Severní Terasy Leo Dittrich by se nebránil pokračovat ve své funkci i v příštím volebním období. Rád by dle svých slov ještě dořešil některé problémy, hlavně kolem parkování. „Tři roky, co jsem starostou, jsou příliš krátká doba, takže se mi spoustu věcí zatím nepodařilo dokončit. Chtěl bych je dotáhnout,“ říká. Do nového obvodního zastupitelstva opět bude kandidovat za ODS, na její kandidátce je na druhém místě.

Co považujete za největší úspěch svého působení ve funkci starosty?
Za největší úspěch považuji tři nová velká dětská hřiště, jedno v parku na Severní Terase, další na Stříbrníkách blízko pošty a třetí na sídlišti Dobětice ve Šrámkově ulici. Na dvě z nich se nám podařilo získat dotace, které stavbu téměr zaplatily.

Co za největší neúspěch?
Největší neúspěch je, že se nepodařilo vybudovat žádné nové parkovací místo. Připravili jsme sice projekty, ale kvůli krizi jsme nemohli zahájit stavbu pro nedostatek finančních prostředků.

Čeho byste ještě chtěl do voleb dosáhnout?
Pokud by se ještě povedlo získat někde nějaké finance, chtěl bych začít s výstavbou nových parkovišť. Jinak bychom ještě do voleb měli zahájit výstavbu kamerového systému na Doběticích, na kterou jsme získali dotaci.

Co je podle Vás největším problémem Severní Terasy a co naopak plusem?
Největší problém je zcela jednoznačně parkování, respektive nedostatek parkovacích míst, obzvláště na sídlišti Dobětice. Za největší pozitivum považuji polohu obvodu se spoustou zeleně uvnitř i v okolí. Když k tomu přičteme nádherný výhled na České středohoří nebo Krušné hory, tak jsem přesvědčen, že na Severní Terase je nejhezčí bydlení v celém Ústí.

Budete se i v příštím volebním období, pokud se dostanete do nového zastupitelstva, znovu ucházet o funkci starosty? Pokud ano, co bude Vaší prioritou v pokračující práci?
Zda se budu ucházet o funkci starosty, bych chtěl nechat na rozhodnutí voličů, ti se musí vyjádřit, koho si přejí. Pokud bych měl ve své práci pokračovat, zaměřím se na řešení problému s parkováním.

Pokud přijde na Vaše místo někdo jiný, na co by se měl připravit a zaměřit?
Nedostatek parkovacích míst je zásadní problém, kterým se bude muset zabývat i můj nástupce. A řešení opravdu není jednoduché.

Anketa: Koho budete na Severní Terase volit?


Eva Macháčková
Laborantka, 59 let
Všeobecně fandím levici, takže asi jednu z levicových stran. Práci zdejších radní hodnotím kladně.


Stanislav Šulc

Zedník, 60 let
Ještě nevím. Budu volit stranu podle programu, nejlépe nějakou se středovou politikou.


Milada Weberová
Dělnice, 56 let
Nevím, ještě jsem neviděla kandidátky jednotlivých stran. S prací zdejšího starosty jsem spokojená.


Dagmar Nepovímová
Dělnice, 37 let
Jednoznačně pravici. Se současným vedením Severní Terasy jsem spokojená a nic bych starostovi nevytkla.


Štěpánka Lachová
Důchodkyně, 60 let
Fandím novým stranám. Budu se rozhodovat podle volebního programu. Možná se přikloním i k ODS.