Obávaný pavouk je už i v Ústí. „Dávejte si prosím pozor, včera jsem objevil zápřednici jedovatou už i u nás v Ústí!“ varoval na sociální internetové síti Facebook Tomáš Janota.

Ústeckého chovatele pavouků Tomáše Jeřábka nález zápřednice nijak nepřekvapil. „Už v minulosti se tento pavouk pohyboval na Litoměřicku, takže je docela možné, že se vlivem oteplování a migrace dostal až do Ústí,“ řekl Tomáš Jeřábek.

Ústečan Tomáš Janota pavouka z auta vymetl a zabil. „Až zpětně mě napadlo, že jsem měl po nálezu reagovat jinak, například pavouka živého odchytit, ale popravdě mě dost vyděsil a vzhledem k informacím, které se kolem něj šíří, jsem se ho chtěl co nejrychleji zbavit,“ vysvětlil Ústečan, který se pavouků štítí. Teď jen doufá, že mu v autě neběhají mláďata tohoto obávaného pavouka.

Odborníci upozorňují, že pavouk není smrtelně jedovatý. Nebezpečný by mohl být pro malé dítě, alergika, či osoby mající problémy s tlakem.

Následky kousnutí, kterými může být brnění, nevolnost a otoky, většinou do 24 hodin samy odezní. Reakce organismu bývají individuální. Ve Štětí tento týden samička zápřednice jedovaté kousla do prstu muže, u kterého následně došlo k úplnému znecitlivění horní končetiny.

Ústecká Masarykova nemocnice, dle informací mluvčího Jiřího Vondry, zatím žádný případ kousnutí zápřednicí neeviduje.

Nejjedovatější
Zápřednice jedovatá má délku těla až 1,5 cm a je jedním z nejjedovatějších pavouků v Česku. Jeho kousnutí působí bolest, někdy může být spojené s horečkou, pocity úzkosti a chvilkovým ochrnutím okolo místa pokousání. Zdroj: Wikipedia

Zápřednici „nehlídá“ ani Krajská hygienická stanice (KHS), ani Krajská veterinární správa. „Bylo by to jako hlídat každé bodnutí včely nebo komára,“ řekl s nadsázkou ředitel ústecké KHS Josef Trmal.

Ústečané mají přesto z pavouků strach. „Pavouky nemám ráda obecně a při představě, že by mi třeba jen na jeden den ochrnula ruka, je opravdu děsivá,“ klepala se Anna Scheuflerová.

Zápřednice jedovatá se v Česku poprvé objevila v roce 1859, poté ji odborníci vzácně nacházeli na jižní Moravě.

Dnes se hojně vyskytuje mimo Litoměřicka i na Nymbursku a Pardubicku. Podobně jako v Česku se do severnějších oblastí šíří i v sousedním Německu. Žádný případ, kdy by kousnutí tohoto druhu pavouka bylo smrtelné, zatím nebyl zaznamenán.

Podle Tomáše Jeřábka, který chová výhradně sklípkany, je možné i to, že někomu utekla zápřednice z chovu. „Takový pavouk nemá v chovu co dělat. Jeho chov by měl být záležitostí odborníků,“ domnívá se ústecký chovatel sklípkanů.