Na zámku v Duchcově to vědí. Nejznámější svůdník a milovník všech dob Giacomo Casanova strávil v Duchcově několik let, zdi klasicistně upraveného zámku jsou jím doslova nasáklé.

Návštěvníky zaujmou dobově zařízené místnosti zámeckého služebnictva, rozsáhlá knihovna, luxusní Benátský pokoj, barokní Valdštejnský sál nebo Lovecký a Pařížský salonek.

Kuriozitou je i biliárový pokoj se čtyřmetrovým stolem na kulečník. Třešničkou na dortu pak je prohlídka komnat, ve kterých až do své smrti pobýval Casanova.

Jak se tam dostanete? Železniční stanice Duchcov se nachází na trati z Ústí nad Labem do Chomutova. Každé dvě hodiny tu zastavují rychlíky mezi Prahou a Chebem, ve špičkách pracovních dnů je jejich interval zhruba hodinový.

Každou hodinu tu také staví osobní vlaky Děčín – Ústí nad Labem – Most. Od stanice je možné dojít k zámku pěšky (2 km), případně lze využít spoje MHD.

Kastelán Petr Horák aktuálně láká na prázdninovou výstavu Příběh cínového vojáčka, která potěší všechny kluky i jejich táty. K vidění je pozoruhodná výstava zhruba tří tisíc cínových vojáčků pocházejících ze sbírek soukromého sběratele.

Výstava cínových vojáčků ze sbírky duchcovského sběratele Zdeňka Klementa bude na duchcovském zámku přístupná do 3. října.

Zpracoval Petr Nedostál