Její ředitel Francois Vleugels po mimořádné valné hromadě řekl, že firma letos bude v zisku a bude pokračovat ve splácení předcházejících závazků.

Chemička podle něj jede opět na plný výkon, nabírat propuštěné zaměstnance ale zřejmě nebude.

Předloni utržila Spolchemie přes pět miliard korun, o rok později jen dvě třetiny a propadla se do ztráty 340 milionů. Vleugels přiznává, že situace nebyla dobrá.

„Za posledních osm měsíců jsme dokázali kompletně změnit vnitřní mechanismy firmy a teď se soustředíme na lepší tržby a nižší náklady,“ řekl. Na konci roku se v chemičce začne projevovat i spolupráce s japonským gigantem DIC, který přesunul část své výroby alkydových pryskyřic do Ústí. Tržby by díky tomu mohly ročně vzrůst minimálně o pět procent.

„První půlrok letoška už je srovnatelný s předloňskem, máme podobné tržby i marže. Už od konce loňského roku splácíme poměrně intenzivně své závazky. Ale ještě před sebou máme další kroky, včetně určité tvorby rezerv, které musíme mít,“ řekl Belgičan. Předloni vydělala firma zhruba 100 milionů korun.

I přes zlepšující se situaci nebude Spolchemie nabírat zpět zaměstnance, jichž během recese propustila 150 z původních 970. „Nábor budeme dál přísně hlídat, ideál by byl produkovat víc se stejným počtem lidí,“ přiznal Vleugels s tím, že firma musela tvrdě seškrtat své náklady.

Ani prodej správní budovy, ve 30. letech minulého století nejvyššího domu v Československu, není vyloučen. „Záleží na nabídce,“ řekl. Vloni chtěla Spolchemie za budovu 55 milionů korun, vhodný zájemce se ale neobjevil.

Vleugels tvrdí, že budoucnost společnosti je už dobrá. „V minulosti se tu hodně investovalo, všechno je tu moderní. Firma je ve velmi dobré kondici. Vždycky dokázala generovat hodně velký zisk a není důvod si myslet, že už by to mělo být jinak,“ řekl.