DENÍK NAVŠTÍVÍ I VAŠI OBEC!
ČTĚTE ZDE

Příští zastupitelstvo Chlumce rozhodně nebude mít snadný úkol.

Zbavit obec dluhů, které nyní činí přibližně 30 milionů korun. To je to hlavní, s čím jde do podzimních komunálních voleb v zadlužené obci většina kandidátů.

Kandidátní listiny v Chlumci

podalo celkem devět stran, hnutí a iniciativ. Jsou to ČSSD, Sdružení nezávislých kandidátů chlumecká alternativa, KSČM, NEZÁVISLÍ, ODS, SNK ED, Sdružení nezávislých kandidátů sportovci Chlumci, Strana zelených a TOP09.

Například Chlumecká alternativa jde do voleb s tím, že chce Chlumci zachovat samostatnost. „V žádném případě nechceme přiřadit Chlumec pod Ústí, nechceme prodat rybník a dělat výstavbu pod tratí. Co chceme je dostat obec z dluhů,“ nastínil kandidát Chlumecké alternativy Vladimír Henzl.

Na podobném programu staví i Strana zelených. „Navíc tam máme ještě recyklaci odpadů a další věci. Připravujeme se na spolupráci s Chlumeckou alternativou, takže podle toho děláme i program,“ uvedl lídr kandidátky Strany zelených Ludvík Henzl.

Kandidovat bude i současný starosta obce Josef Říha (nezávislý). „Budu se ucházet o místo zastupitele obce. Starostu obce volí zvolené zastupitelstvo, ale zájem bych o toto místo měl,“ řekl Říha v online rozhovoru Deníku.

Kandidovat do zastupitelstva bude i současný místostarosta Petr Boháč. A to za TOP09. I on souhlasí s tím, že v současnosti největším problémem obce je nedostatek finančních prostředků díky exekucím na majetek obce. Bývalý starosta Roman Hanusch naopak kandidovat nebude, ODS ho z listiny vyškrtla.

Naděžda Janissová, která povede kandidátní listinu ODS, dodává, že bude potřeba dostat obec ze současného stavu a uklidnit situaci. „Musíme vytvořit tým, který dá Chlumec zase dohromady,“ uvedla Naděžda Janissová.

Plány na oddlužení obce ale nechtěl konkretizovat nikdo. NEZÁVISLÍ říkají, že změnu lze dosáhnout jen tím, že již nebudou zvoleni lidé z bývalého vedení obce.

„Naší snahou je začít obec řídit podle zákonů, bez lumpáren, korupce a podvodů. Toho lze ale dosáhnout jen tím, že nebudou zvoleni lidé z bývalého vedení obce, kteří zřejmě nepochopili, co způsobili, a přesto mnozí z nich ještě mají odvahu (či drzost) opět kandidovat,“ řekl Deníku lídr hnutí Petr Maxa.

Stejně se k volební otázce staví i samotní obyvatelé Chlumce. „Dluhy nás opravdu trápí. Chybí nám tu třeba dětská hřiště a prolézačky,“ řekla jedna z obyvatelek Chlumce.

Rozhovor s bývalým starostou Chlumce Romanem Hanuschem, odvolaným kvůli obecním dluhům:

Své starostování hodnotím pozitivně

Co říkáte na vaše vyškrtnutí z kandidátní listiny ODS?
Co mohu říkat? Oblastní rada nepřijala ani protest místního sdružení. Nevím, jestli je to správně, ale zkoumat už to nebudu. Už Winston Churchill věděl, kde má nepřátele.

Jak hodnotíte své působení ve funkci starosty?
Jestliže jsem tam byl devatenáct let a čtyřikrát jsem vyhrál volby, tak asi pozitivně. Ale v Čechách bývá zvykem, že můžete udělat 150 dobrých věcí a jedna se nepovede, lidé vás za to pak soudí. Neúspěch je vždycky vidět víc.

Co si myslíte, že je největším pozitivem obce?
Jeho samostatnost, i když se mi to tak teď nejeví, když si místní sdružení nemůže ani sestavit vlastní kandidátku.

A největší problém obce?
Chlumci chybí vlastní zdroj zaměstnání, v obci je vysoká nezaměstnanost.

Myslíte, že má Chlumec šanci dostat se z dluhů?
Šance tam je. Výše dluhů, která se uvádí, je často přehnaná.

Co považujete za svůj největší úspěch v činnosti pro obec?
Jako úspěch vidím určitě to, že jsme postavili 152 bytů, což si myslím, že je velký úspěch na velikost Chlumce. Teď se mohlo stavět dalších 140 bytů, ale současné zastupitelstvo plán nějak nepodporuje a zjednodušeně řečeno se radši vzdá dotace.

A naopak největší neúspěch vašeho starostování?
Těch je asi víc, protože ty si člověk pamatuje. Co mě teď napadá, je především hloupá kauza kolem rybníka, z které se dělá větší problém, než to ve skutečnosti je. Druhá věc je dlouhodobé jednání s finským investorem, který měl postavit obchodní a logistické centrum. Věnoval jsem tomu dva roky příprav a všeho možného. Změnili jsme kvůli tomu územní plán a v době krize už se investor neozval. Nebudu megaloman, ale tam mohlo být 500 až 1000 pracovních míst, což by spoustě lidem pomohlo. Vyřešil by se tím nejhorší problém obce.

Co teď budete dělat, když už nebudete zastupitelem?
Teď momentálně marodím a pak uvidím.

Michal Javorčák

Důchodce 90 let

K volbám půjdu, ale ještě si musím pořádně rozmyslet koho volit. Moc na výběr ale není.

František Opt

Důchodce, 82 let

Současný stav se mi nelíbí, když jsem se nastěhoval, bylo tu líp. Volit budu mladé.

Oldřich Kozák

Důchodce, 83 let

Narozdíl od mnoha důchodců k volit půjdu. Volím v levici, ale v nápravu moc nevěřím.

Klaus Poupě

Důchodce, 68 let

Volit půjdu, ale ještě nevím koho. Současné vedení obce za moc nestojí.

Pavel Pokorný

Dělník ve sklárně, 30 let

Poslední volby mě zklamali, takže asi nepůjdu. V současnosti je tu ale co napravovat.

Komunální volby 2010 na Ústecku. Deník navštíví každou obec!

Komunální volby jsou za branami. Již v pátek 15. a sobotu 16. října půjdeme volit své zástupce v obcích na Ústecku. Koho vlastně máme volit? Jak si vedli naši zastupitelé v uplynulých čtyřech letech?

A jak se žije lidem v jednotlivých obcích? Odpovědi vám přinese nový seriál Ústeckého deníku: Komunální volby 2010 na Ústecku. Až do konce září postupně každou středu, čtvrtek a pátek navštívíme všechny obce na Ústecku, kde se bude volit. Rozpis, kdy vyjde právě ta vaše obec, najdete v levém sloupku.

Své postřehy, názory a náměty nám posílejte na e–mailovou adresu: ustecky@denik.cz.

Grafika KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010