„Tovární ulice byla celá pod vodou a hasičské jednotky čerpaly vodu ze sklepů postupně dům od domu. Nejhorší situace ale byla v Libouchci,“ informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Bahno a děs

„Bylo to strašné. Náš panelák dopadl nejhůř, protože jsme v ďolíku. Voda, co přetékala z rybníku nad námi, nám natekla do sklepů. Byla až k prvnímu patře,“ stěžovala si obyvatelka Libouchce Dana Šlechtová.

„Hned v pátek muselo všech osmnáct rodin ze sklepů všechno vyházet, takže teď je celý panelák obklopen zabahněnými věcmi. Nejhorší bylo vše čistit, zbavovat se všudypřítomného bahna, prostě děs,“ dodala Šlechtová.

„Teď se už odklízí a uvidíme, jestli přijde zase déšť. Na hlavní komunikaci je podemletá silnice a doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu,“ řekl Deníku Jiří Štěrba, libouchecký starosta.

Nepříjemná byla situace i v Božtěšicích, kde voda zatopila několik sklepů a domů. „Byla to hrůza. Když jsem slyšela, jak se sem valí všechno to kamení, radši jsem se sbalila a odjela k dceři,“ popisovala čtvrteční déšť jedna z obyvatel Božtěšic Jiřina Panochová. Nyní jen doufá, že někdo stihne vyčistit koryto potoka, aby se o víkendu situace neopakovala.

Špatné mostky

Odpoledne plné hrůzy zažili i nedaleko bydlící Míkovi. „Utopilo se nám tu osm slepic,“ neskrývala zděšení Marie Míková. „Kdyby si tu lidé nestavěli mostky přes potok, jak se jim zlíbí, nemuselo to dopadnout tak hrozně,“ dodal její manžel.

Právě mosty považují za hlavní problém, protože se díky nim koryto potoka rychle ucpalo. „Potok byl skoro prázdný a všechno to teklo přes zahrady,“ popsala situaci Marie Míková.

Déšť potrápil i obyvatele Střekovského nábřeží. „Stačilo, aby se hned zvedly poklopy v silnici a nemuselo se nic stát. Bohužel, tuhle činnost z bezpečnostních důvodů nesmí vykonávat nikdo, kdo tím není pověřený a proškolený, jak nám bylo sděleno,“ posteskla si obyvatelka Střekova Jaroslava Faiglová.

„Ve středu jsem hovořila u „kiosku“ SČVKu se zaměstnancem, který kontroloval, zda je vše plně funkční a ubezpečil mě, že už by se nám nic nemělo přihodit,“ dodala. Jenže funkční zařízení je při zavřených poklopech k ničemu.

Starosta Střekova Vlastimil Žáček vysvětlil, že rychleji poklopy otevřít nešly.

„Labe bylo vysoko, takže hrozilo, že by se z něj mohla naopak valit voda zpátky. Všude navíc byla spousta naplavené zeminy a kamení,“ uvedl starosta.
Na další vodu se nyní připravují i ve Velkém Březně, kde se intenzivně pracuje na odklízení naplavenin v Homolském potoce.

„Povodňové škody jsou odstraňovány podle jejich naléhavosti, v prvé řadě je nutné ochránit životy a zdraví osob, zajistit stabilitu objektů k trvalému bydlení a zprůtočnit koryta vodních toků včetně propustků,“ řekl Josef Svoboda z Lesů ČR.

Bleskové povodně
Hasiči řešili ve čtvrtek večer 87 případů čerpání vody a 48 odstranění nebezpečných stavů
Pod železničním mostem v Krásném Březně a pod hradem Střekov uvízlo osobní auto.
V Novoveské ulici na Střekově spadly na vozovku stromy.
Ve Strážkách spadl sloup elektrického napětí.
V ulici Na Kopečku na Severní Terase se začal sesouvat svah.
V Božtěšicích byl uzavřen poškozený mostek.
Tovární ulice byla ještěve čtvrtekuzavřena a plná bahna
Znečištěné zdroje pitné vody mají obce
Chvalov pro 120 obyvatel, Lhota pod Pannou (72) , Suletice (75) a Homole u Panny (270), Březí (81), Kojetice (105) a Malečov (285). V obcích rozváží pitnou vodu cisterny

Jak bude?

Materiál deponovaný před zaústěním Homolského potoka do Labe je nyní těžen a odvážen na určené pozemky. „V současné době je zajišťováno maximální zprůtočnění koryta, aby případná přívalová srážka mohla plynule odtékat do Labe,“ dodal Josef Svoboda.

Že se lidé na další vodu nepřipravují zbytečně, potvrdil David Král z českého hydrometeorologického ústavu v Kočkově. „Deště na Ústecko přijdou v noci na sobotu od jihozápadu. V neděli pak očekáváme další přívalové srážky a krupobití,“ řekl David Král.

Úhrn srážek by podle něj neměl dosahovat hodnot z minulého víkendu, ale jelikož je půda nasáklá vodou, nebezpečí hrozí.

„Plošně spadne asi pět až deset milimetrů srážek. V bouřkách by to mohlo být 30 až 50 milimetrů, ale kde přesně se bouřky objeví, se bohužel nedá určit,“ dodal Král.

Ve čtvrtek tvořil srážkový úhrn na Kočkově 52 milimetrů, v Tisé ještě o čtyři milimetry víc.