„Docela z toho mám obavy. Běžné životní náklady naši pětičlennou rodinu stojí přes deset tisíc,“ popisovala Urbanová.

„Každá stokoruna tak hraje docela podstatnou roli, ale to asi u většiny normálních lidí v téhle zemi,“ myslí si o tom.

První velká starost jí nakonec odpadne. Základní škola Anežky České v Krásném Březně, do které Kryštof nastoupí 1. září, pořádá informativní schůzku s rodiči prvňáčků. Na ní se rodiče dozvědí, že škola poskytne do začátku tužky, vodovky, papíry, sešity. Tedy nutný základ.

„Uvítací balíček“ dostávají prvňáčci i v ZŠ Palachova na Klíši. „Přesný obsah teď nevím, ale určitě tam jsou nějaké pastelky, desky s písmenky, omalovánky a další základní pomůcky,“ nastínil ředitel Základní školy Palachova Marek Plch.

Školní pomůcky podle Milana Knotka, tiskového mluvčího Ústí, financuje stát. Tedy ne město, ačkoliv je zřizovatelem škol.

„Některé pomůcky si školy hradí samy. Z rozpočtu města jde školám letos 69,6 milionu korun na provoz. K tomu je zapotřebí ale přičíst ještě 20 milionů korun z rozpočtu města na nákup drobného majetku, veškeré revize nebo opravy a údržbu.“

To znamená, že kromě penálu, aktovky a třeba přezůvek nebo učebnic většinou musí rodiče ještě něco přikoupit.

KOLIK CO STOJÍ:
Aktovka 1000 až 3000 Kč
Penál jednopatrový 160 Kč
Penál vybavený 200 Kč
Desky na sešity 50 Kč
Sáček na cvičky 160 Kč
Zástěrka 150 Kč
Pastelky (24 ks) 40 Kč
Fixky v rozmezí 10 až 50 Kč
Temperky velké 70 Kč
Kelímek na vodu 12 Kč
Lepidlo 3 až 10 Kč
Štětce 20 až 25 Kč
Obaly po 2; 4; a 7 Kč
Celkem (bez obalů) 3927 Kč

Marcela Urbanová tedy s Kryštofem zajde do hypermarketu. Na bezplatné infolince řetězce Globus nám po dotazu na přibližnou cenu výbavy pro prvňáčka operátorka, jež se představila jako Blanka Turková, řekla: „Celkem se základní výbava dá pořídit za cenu do tří tisíc korun.“

Například věc nejdůležitější, aktovka, ta orientačně přijde na jeden tisíc až dvanáct stovek, penál s jedním patrem na 160 korun. K tomu je ovšem potřeba připočíst i další položky. Papíry, sáčky na přezůvky, sešity, cvičební úbor, fixy, pastelky a mnohé další.