Po svádovských občanech, kteří mohutně protestovali proti přemístění „své“ sochy na Střekov, se s podobnou kritikou ozvala také obyvatelka Severní Terasy.

Nelíbí se jí, že obvodní radnice sestěhovala sochy z různých částí obvodu do místního parku.

„Třeba zmizelo sousoší od nákupního střediska Horizont. Nebo jediná socha od bývalé samoobsluhy v ulici Jana Zajíce, kolem které jsem chodila každý den desítky let,“ postěžovala si žena, jež si nepřála zveřejnit své jméno, ale redakci jej sdělila.

Jde o krádež?

Postup radnice označila de facto za krádež, které se podle ní dopouští, aby se měla čím chlubit. A mrzí ji, že lidé na Severní Terase, na rozdíl od Svádovských, se nebránili, když, jak dodala, jim sochy od paneláků zcizovala.

„Mně to tedy nevadí, naopak se mi v parku líbí. Dříve jsem je ani nevnímala,“ myslí si jiná obyvatelka obvodu, Zdeňka Černá. Také další oslovení občané ve věci neviděli problém. „Vždyť tady jsou zrovna tak pro všechny lidi jako jinde na sídlišti,“ mínil například Jan Straka.

Tajemník obvodní radnice Petr Vlasák řekl, že sochy do parku stěhují už zhruba 5 let, původně tam podle něj byla jediná, nyní jich je už 16 a zatím si podle něj na to nikdo nestěžoval.

O zcizování podle něj nemůže být žádná řeč, i v parku jsou sochy stále majetkem města a na jeho území.

„Při stěhování nebyly žádné problémy, dokonce i majitelé privatizovaných objektů, například Horizontu nebo zdravotního střediska v Mírové ulici, z jejichž blízkosti jsme také sochy odváželi, to posvětili. Jen k té, která byla u samoobsluhy, se vlastník na náš dotaz nejprve nevyjádřil, ale i tady jsme se nakonec dohodli,“ uvedl Vlasák.

Sochy na Severní Terase vznikly v období socialistického realismu, pocházejí z dílen tří akademických sochařů.

„Na původních stanovištích stály na podstavcích, kde působily odlidštěně a nikomu se moc nelíbily. My jsme je dali přímo do trávy, čímž dostaly úplně jiný rozměr. Pochválila nás za to fakulta užitého umění a designu a i místní lidé to většinou kvitují,“ je přesvědčen Vlasák.

Víc jich nebude

Myšlenka na lapidárium pod širým nebem podle něho vznikla, když opravovali střechu halových garáží Cíl a zde umístěná socha překážela dělníkům. Tak ji přestěhovali dál do parku a postupně k ní přibyly i ostatní.

Další ale radnice zatím neplánuje. Už teď jejich počet považuje za dostatečný, i když místo na jednu či dvě sochy by se prý ještě v parku našlo. Také řeší problém s vandaly, kteří jednu sochu už úplně zničili.