Do konce září by měla vyrovnat všechny své závazky a ukončit činnost,“ potvrdil ředitel úřadu Oblastního spolku ČČK Milan Machalický.

„Odvolali jsme se a pokud ústředí v Praze ústecké rozhodnutí nezruší, podáme žalobu k soudu,“ kontroval předseda dvojky Roman Lád. Pražský verdikt by měl zaznít do konce tohoto měsíce.

Místní skupina 2 s 55 členy je největším ze 6 uskupení v rámci zhruba 170členného ČČK na Ústecku. Působí v centru Ústí a patří k nejaktivnějším, pracují s mládeží, vyučují školáky v zásadách první pomoci, pravidelně se prezentují v rámci integrovaného záchranného systému, pořádají vlastní tábory a dokonce zorganizovali výstavu o historii Červeného kříže.

„Spíše bych řekl, že jsme tady jediní aktivní, o jiných, kteří by něco dělali, alespoň nevím,“ řekl Lád.

Míní, že možná i proto jsou ostatním trnem v oku. Nebo také, že se opakovaně vyjadřovali kriticky na adresu vedení ústeckého ČČK, že nepředkládá kvalitní projekty a tudíž ani nezískává dotace na adekvátní chod humanitární organizace.

Machalický tvrdí, že nejde o žádnou odvetu. Zrušení skupiny odůvodnil porušováním stanov Červeného kříže a poškozováním jeho dobrého jména. „Nedodržují pravidla, dodnes třeba neodevzdali účetní uzávěrku za minulý rok, nereagují na výzvy, obcházejí a shazují úřad oblastního spolku, například šíří, že jsme v likvidaci a končíme,“ uvedl.

Lád to odmítl. „Netvrdím, že drobné nedostatky nebyly, ale takové pochybení, aby nás museli zrušit, rozhodně ne,“ reagoval.

V ústeckém Červeném kříži se tak neuklidnily poměry ani po loňském zemětřesení, kdy nejprve „Ládovci“ svrhli letitou ředitelku Nevenu Černohorskou.

Vzápětí ale zástupci dalších skupin jejich akci zneplatnili. „Byl to puč, který nevyšel,“ okomentovala to předsedkyně okresní výkonné rady ČČK Jiřina Veličková. Nicméně Černohorská posléze sama na funkci rezignovala, uvedla, že ze zdravotních důvodů.

V oblastním spolku dál zůstala jen jako zdravotní sestra. Na uvolněné ředitelské místo se skupina č. 2 ještě pokusila prosadit Láda, avšak neuspěla. Od loňského června je v čele Milan Machalický, syn Černohorské.