Nedostupná pole

„Zatímco u jahod jsme letos měli sklizeň průměrnou, problém máme s obilím, které nemůžeme sklízet kvůli podmáčené půdě. Vypadá to, že bude sklizeň obilí podprůměrná,“ posteskl si Stanislav Štrympl, jehož jahody ze Svádova jsou na Ústecku vyhlášené.

Obilí ve Velkém Březně tak Štrympl nejspíš vůbec nesklidí, nyní čeká, jak příští týden dopadnou brambory.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ale sklizeň zemědělských plodin klesá od roku 1990 prakticky neustále. Zatímco v roce 1990 bylo v okrese Ústí nad Labem sklizeno 18 203 tun obilovin, v roce 2001 to už bylo jen 2154 tun.

V roce 2001 přestal ČSÚ údaje za jednotlivé okresy sledovat. Pokles ale platí pro celý Ústecký kraj. Zatímco v roce 2008 sklidili zemědělci v Ústeckém kraji 592 686 tun obilovin, v minulém roce to bylo už jen 533 439 tun.

Z téměř 92 tisíc tun v roce 2008 klesla v minulém roce přibližně o deset tisíc tun i sklizeň sena.

Problémy s letošní sklizní má i Milan Šlambor, který na Ústecku sklízí šťovík do bioplynové stanice a seno. Jeho farma Letní Stráň obhospodařuje desítky hektarů orné půdy. To umožňuje farmě vyprodukovat si i vlastní obilí a kvalitní senážní směsky pro výkrm v zimním období.

Seno na vyhození

„Hned z počátku to vypadalo katastrofálně. Při sklizni se situace zlepšila, ale s dalšími dešti vypadá seno na vyhození,“ popisoval aktuální situaci biozemědělec. I on pěstuje obilí, především na Děčínsku, ale i jeho pozemky se po přívalových deštích staly jen stěží dostupné.

Co se nejvíce pěstuje?
Dle údajů Českého statistického úřadu zemědělci v Ústeckém kraji pěstují nejčastěji pšenici.
Loni jí sklidili téměř 360 tun. Téměř 195 tun sklizně loni tvořily trvalé travní porosty – píce v seně.