Vláda se rozhodla od příštího roku škrtnout 7,5% státního příspěvku na kofinancování projektů z regionálních operačních programů. Co všechno to může napáchat, se teprve zjišťuje.

Například na rekonstrukci budovy ústeckého muzea by masivní evropská dotace čítající takřka 338 milionů korun měla teprve dorazit. Evropská unie si za svou dotaci klade několik podmínek.

Jednak ono spolufinancování a také dokončení v řádném termínu. Představitelé muzea už možný problém s financemi řeší.

„Bezprostředně muzea by se to až tolik nedotklo, protože my jsme ty státní peníze už částečně vyčerpali a přišli bychom o něco více než 5 milionů korun,“ řekl Václav Houfek, vědecký tajemník Muzea města Ústí nad Labem. Harmonogram stavebních prací dle něj se plní, a tak nejspíš bude dodržena i podmínka otevřít muzeum do 30. června příštího roku.

Houfek si však uvědomuje, že vládní škrty se nemusí dotknout jen muzea.

„Magistrát má těchto projektů víc, tady nejde jen o těch 5 milionů. O kolik jde v rámci jiných projektů, to ale nevím,“ dodal Houfek a bojí se dalšího náporu na už tak napjatý městský rozpočet.

„V současné době analyzujeme možné dopady vládního návrhu státního rozpočtu, kterým by bylo zrušeno spolufinancování regionálních operačních programů od roku 2011,“ uvedla Marcela Klíchová, tisková mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Rada zajišťuje prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad čerpání prostředků také pro ústecké žadatele. Těmi jsou zejména samo město, ale i nestátní neziskové organizace, podnikatelé a kraj.

Magistrát prozatím zůstává v klidu, alespoň co se týče již uzavřených smluv. „Máme uzavřeny smlouvy, které nám garantují dotaci včetně zmiňovaných 7,5 %. V současné době se nepřipravuje žádný dodatek smlouvy, který by řešil krácení dotace. To znamená, že město nepočítá se změnou financování,“ sdělil náměstek primátora Jan Řeřicha.

Regionální rada ještě oficiální vládní stanovisko neobdržela, ale již teď se hrozících problémů obává. „Systém realizace podpořených projektů a proplácení evropských dotací prostřednictvím ROP by byl tímto krokem významně narušen,“ uvedla Deníku Klíchová.