V současnosti najdete cyklostojany například u ZOO, na Větruši, u vědecké a lidové knihovny nebo fotbalového stadionu.

Reakce Ústečanů jsou vesměs pozitivní, otazníky však visí nad ústeckými cyklostezkami.

„No vidíte, nových stojanů jsem si zatím nevšiml, ale chystám se je určitě využít,“ spokojeně říká Vladimír Baustein, který na kole jezdí rád a často.

„V porovnání například s Budějovicemi, ve kterých je cyklistických stání přehršel, na tom bylo Ústí dosud špatně,“ tvrdí. Zároveň se domnívá, že severočeská metropole není vůči cyklistům „fyzicky přátelská“, protože je to tu samý kopec.

Že Ústí není žádným cyklorájem, na tom se shodují všichni. Nicméně vybudování cyklostojanů je krokem správným směrem.

„Je to první pozitivní krůček, jsem za to hrozně rád,“ reagoval Karel Nepraš, zastupitel Strany zelených za obvod Ústí nad Labem – město. Pak už ovšem nešetřil kritikou. „Stále zde postrádám infrastrukturu, po které by mohli cyklisti jezdit. Ústí chybí zajištění bezpečné cyklodopravy,“ je přesvědčen Nepraš.

Jaká byla kritéria pro umístění cyklistických stání? „Umístění vybírala pracovní skupina složená z odborníků na dopravu, rozvoj města a sport,“ vysvětlila Ivana Solničková, mluvčí magistrátu.

Náměstek primátora Jan Řeřicha uvedl, že nové cyklostojany umožňují zabezpečení zámkovou vložkou, u které nehrozí jako u lankového zámku na kolo, že ji zloděj přeštípne. „Zámkové vložky jsou k zakoupení za cenu 60 korun v informačním středisku v paláci Zdar, v zoo a v bludišti na Větruši,“ sdělil.

ČÍSLO DNE: 135
Tolik stojanů na kolo najdete po Ústí nad Labem.
Šedesát už jich je funkčních, zbylé se nainstalují během podzimu.

Aby město vědělo, kde si chtějí lidé nejčastěji kola odkládat, uspořádalo v létě anketu na městských internetových stránkách.

Lidé mohli hlasovat nejen pro navrženou lokalitu, ale také přijít s vlastním nápadem. „Na nové stojany se příznivci cyklistiky mohou těšit například v oblasti vlakového nádraží, budov univerzity či plavecké haly na Klíši,“ řekl Řeřicha.

V anketě získaly nejvíce hlasů právě hlavní vlakové nádraží, střekovský hrad a plavecký areál ve čtvrti Klíše.

Z vlastních nápadů lidé navrhovali nové obchodní centrum Forum, kde už nějaké stojany jsou, ale město tam možná další přidá. Mají se objevit i na Mírovém náměstí.

Město podle Solničkové připravuje i mapu, kde bude umístění všech stojanů vyznačené. Lidé ji na podzim najdou v mapových aplikacích na internetových stránkách města.

ZPRACOVALI Ondřej Kůs a ČTK